válkaČeskoslovenskoobjevy

Obří „Superstonehenge“ prý bylo nakonec ze dřeva, tvrdí vědci

Obří „Superstonehenge“ prý bylo nakonec ze dřeva, tvrdí vědci
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Radarový průzkum ve Wiltshire ve Velké Británii před časem odhalil možnost, že se pod zemí nachází zbytky ohromné megalitické kamenné struktury. Mělo to být cosi jako větší Stonehenge. Jenže nyní je všechno jinak.

Tomáš Chalupa 26. srpna 2016

Archeologové začali ve Wiltshire kopat, ale za celou dobu nenašli ani jediný kámen. Přitom podle předpokladů mělo být pod zemí 90 velkých kamenů, které tam byly položeny před 4500 lety. Místo toho bylo nalezeno množství jam. V těch ovšem určitě nebyly kamenné bloky. Vědci proto přišli s novou teorií. Mohly v nich být velké dřevěné pylony. Celá konstrukce nebyla z kamene, ale ze dřeva.

Archeoložka Nicola Snashallová potvrzuje, že kolem Superstonehenge, jak se stavbě začalo přezdívat, je všechno jinak. „Nenašli jsme ani jeden kámen. Místo toho máme asi 120 jam. Byly na nich nejspíš položeny velké trámy. Mohlo by jich být až dvě stě.“

Díry se nacházejí v areálu Durrington Wall, což bylo sídliště stavitelů skutečného Stonehenge, které je od něj jen pár kilometrů vzdálené. Byly zde nalezeny základy sedmi obydlí, vědci se domnívají, že zde mohlo žít celkově až na 4000 lidí, kteří postavili Stonehenge. Sídliště fungovalo jen asi 10 až 12 let a bylo obehnáno kruhovým valem. Právě na něm mohly stát dřevěné pylony. Část z nich byla použita také na stavbu Woodhenge, tedy malé dřevěné obdoby Stonehenge, která stojí nedaleko sídliště.

Jisté zatím je jen to, že celé Superstonehenge z kamene rozhodně nebylo. Díry mohly skutečně sloužit jako základny dřevěných sloupů, ale podle některých mohly mít obrannou funkci. Každopádně v celé oblasti budou jistě archeologové kopat ještě mnoho let.

Další články

Zavří­t reklamu