válkaČeskoslovenskoobjevy

Obří pták Vorombe titan vážil 700 kilo, říká se mu sloní pták

Obří pták Vorombe titan vážil 700 kilo, říká se mu sloní pták
Zdroj: amusingplanet.com

Obří nelétavý pták s latinským názvem Vorombe titan se procházel svýma mohutnýma nohama po Madagaskaru ještě v 17. století, pak byl ale bohužel vyhuben.

Tomáš Chalupa 13. května 2020

Marco Polo při svých cestách slyšel historky o obrovských ptácích z Afriky, v 17. století o nich mluvil francouzský guvernér Madagaskaru Étienne de Flacourt a ještě v 19. století viděli údajně jejich obří vejce na ostrově někteří evropští cestovatelé. Zdá se tedy, že obří pták vorombe titan, přezdívaný v anglickém jazyce sloní pták, žil na ostrově nejméně do 17. století. Vejce nebo jejich skořápky, které spatřili cestovatelé, už bohužel patřily vyhynulému druhu.

Vědci podle kosterních nálezů odhadují, že tito ptáci mohli při výšce tří metrů vážit 700 až 800 kilogramů. Vorombe titan je tak v současnosti považován za největšího známého zástupce ptačí říše v dějinách života na Zemi.

Konec tohoto druhu zřejmě přinesl intenzivní lov v 17. století, kdy byl velký zájem zejména o jeho vejce. Jak moc velkou roli hrál ve vyhynutí sloních ptáků člověk, se ale vědci neshodují. Na vině mohly být také další aspekty, jako změna podnebí nebo nedostatek potravy.

Na Madagaskaru našli archeologové 10 tisíc let starou kost přeměněnou na primitivní nástroj. S příchodem lidí na Madagaskar také mohly přijít na ptáky nemoci, které vedly k jejich postupnému vyhubení. Na ostrově nebyla populace těchto ptáků nikdy příliš početná, takže je spíše zázrak, že se udržela až do 17. století.

Další články

Zavří­t reklamu