válkaČeskoslovenskoobjevy

Obří podzemní továrnu objevili v Rakousku, prý tu nacisté vyvíjeli nukleární zbraně

+ 3 fotky+ 4 fotky

Rozsáhlý labyrint podzemních chodeb byl objeven před několika týdny poblíž rakouského městečka St Georgen an den Gusen. Na místě je zvýšená radiace, což podle odborníků může znamenat, že se zde pracovalo s jádrem.

Tomáš Chalupa 5. ledna 2015

Celá podzemní továrna se rozkládá na 75 akrech. Lokalitu objevil rakouský dokumentarista Andreas Sulzer. Toho na stopu komplexu přivedly informace, které získal ze záznamů v archivech a také od fyziků.

Už nyní je jisté, že jde o největší podzemní továrnu na produkci zbraní, jakou se zatím podařilo objevit. Podle všeho byl komplex propojen s továrnou B8 Bergkristall, kde Němci konstruovali první proudovou stíhačku Messerschmitt Me-262. Další spojení je také s koncentračním táborem Mauthausen-Gusen. Právě statisíce vězňů z tohoto tábora postavily nejen Bergkristall, který objevila už sovětská vojska, ale i tento nově objevený podzemní komplex.

Nyní se pátrací tým snaží odkrýt a zdokumentovat celou továrnu. Vchod do ní byl chráněn těžkými granitovými pláty. Uvnitř byly objeveny helmy se znaky SS a další části výstroje. Práci na průzkumu komplikuje fakt, že policie zakázala Sulzerovi další práce, dokud si neopatří potřebná povolení.

Sulzer sám k nálezům prohlásil: „Do tohoto komplexu byli přiváženi odborníci z koncentračních táborů z celé Evropy. Šlo o fyziky, chemiky a další vědce. Pracovali na obrovském projektu a naším úkolem je uctít jejich památku tím, že odhalíme pravdu o tomto místě.“

Sulzer prozkoumal německé, ruské a americké archivy a hledal jakékoliv zmínky o tom, že necisté vyvíjeli atomovou bombu. Zkoumal také deníkové zápisky mnoha fyziků, kteří pracovali pro šéfa tajného nacistického programu generála Hanse Kammlera. Zjistil z nich, že například z Mauthausenu bylo do Gusenu dopraveno 275 vězňů, aby zde budovali jakási tajná zařízení. 320 000 vězňů zahynulo při stavbě tunelů a šachet komplexu. Sulzer věří, že stále neodkryl celý komplex a pod zemí jsou i místa, kde se vyvíjely německé nukleární zbraně.

Historik Rainer Karlsch mu dává částečně za pravdu. „SS mělo prokazatelně ambice zkonstruovat raketu schopnou nést chemické zbraně nebo radioaktivní materiál. Šlo o raketu A4, což byla varianta známé V2.“ Jestli se tyto zbraně vyvíjely právě v tomto nově objeveném komplexu, ukáže až další výzkum.

Další články

Zavří­t reklamu