válkaČeskoslovenskoobjevy

Obří podzemní bunkr chrání semena důležitých rostlin, na seznamu je i marihuana

Obří podzemní bunkr chrání semena důležitých rostlin, na seznamu je i marihuana

Kdyby došlo ke globální katastrofě a lidstvo přišlo o genofond zemědělských plodin a jinak důležitých rostlin, záchrana by přišla z Norska. Podzemní skladiště semen pro případ Armageddonu obsahuje vzorky tisíců rostlin.

Tomáš Chalupa 2. prosince 2014

Svalbard je zapadlý ostrov, kde se nachází pohřbený hluboko v horském masivu gigantický sklad semen plodin. Má zabránit tomu, aby lidstvo přišlo o genofond rostlin důležitých pro přežití. Přísně střežené zařízení postavily společně zemědělské společnosti z celého světa. Kdyby se lidstvo vinou globální katastrofy dostalo do situace, že vymřou veškeré zemědělské plodiny, odtud přijde nové osivo.

Pod horou je celý komplex

Pod horou je celý komplex

Na seznamu potřebných rostlin se však ocitla nedávno také marihuana. Můžeme spekulovat o tom, nakolik je kouření trávy zásadní pro lidstvo. Určitě by se našlo mnoho těch, kteří by semena marihuany umístili rovnou na samý vrchol seznamu. Důvod, proč je marihuana na seznamu, ovšem není ve snaze uchovat lidstvu možnost užít si trochu té zábavy i po Armaggedonu, ale kvůli medicíně a zdraví. Momentálně je ve skladu 21 500 semen marihuany nejrůznějších odrůd. To je víc, než kolik je tam semen hrušek, artičoku a brusinek dohromady. Semena dodalo do skladu 17 zemí. K překvapení místních pracovníků dodala Severní Korea 500 odrůd marihuany. Zato USA stále neuložily ani semínko. Nejrůznější další zemědělské instituce po celém světě rovněž uchovávají odrůdy marihuany, ale podle dostupných zdrojů jde pouze o 37 odrůd. V norském skladu jich je mnohonásobně více.

Semena jsou v rozsáhlých skladech

Semena jsou v rozsáhlých skladech

Ve skladu jsou v drtivé většině semena, která norská vláda nevlastní. Patří zemím, které je do skladu dodaly a genetickým bankám z celého světa. Jen ony mají právo rozhodnout, co se s tímto cenným materiálem bude dít. Musíme tedy doufat, že v případě globální zkázy převládne zdravý rozum a také, že vůbec zbude někdo, kdo by mohl podepsat příslušné papíry k vydání semen.

Další články

Zavří­t reklamu