válkaČeskoslovenskoobjevy

Obří obrazce ve stepi v Kazachstánu jsou staré 8000 let! Vědci neví, kdo je vytvořil

Obří obrazce ve stepi v Kazachstánu jsou staré 8000 let! Vědci neví, kdo je vytvořil
Zdroj: science

V roce 2007 amatérský archeolog Dmitri Dey našel v kazašské stepi obří obrazce. Sám přitom v Kazachstánu nikdy nebyl, stačil mu program Google Maps. Kruhy, obrazce, kříže, to vše je vidět dokonce na snímcích z vesmíru. Ovšem NASA netuší, kdo obrazce vytvořil a jak. S tím totiž souvisí ještě jedna záhada – obrazce jsou staré 8000 let!

Tomáš Chalupa 17. listopadu 2015

Dosud bylo ve stepi objeveno na 270 obrazců různých velikostí. Ovšem kdo je mohl v době kamenné vytvořit, není jasné. Pro srovnání – známé obrazce Nazca jsou staré 1500 let. „Představa, že naši pradávní předkové byli schopni shromáždit a zorganizovat tak velký počet lidí potřebných pro provedení tak velkého úkolu, nás nutí zcela přehodnotit datování a povahu velkých lidských pospolitostí, které předcházely civilizacím,“ říká archeolog Persis B. Clarkson z univerzity ve Winnipegu. Je pravda, že v době kamenné žili lidé ve skupinách nebo kmenech. Jak mohli tito lidé vytvářet složité geometrické obrazce, na jejichž vytvoření byly potřeba stovky lidí?

Zatímco archeologové se o celou záležitost zajímají zhruba rok, kdy byly obrazce prezentovány na archeologické konferenci, nově se do zkoumání kazašské stepi vložila také NASA, která chce podrobně oblast zmapovat. „Nikdy jsem nic podobného neviděl, je to opravdu pozoruhodné,“ prohlašuje Compton Tucker z NASA. Právě zapojení vesmírné agentury dává archeologům naději, že se záhadu podaří vyřešit. Zatím totiž vědci tápou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu