Megastavba navržená jako nové ekonomické centrum poblíž Hongkongu | zdroj: internet


Obří mrakodrap jako celé město? Futuristická studie navrhuje megastavbu budoucnosti

Život ve vysokých věžích, kde se bude odehrávat soukromá i pracovní část dne, aniž by člověk musel sestoupit dolů na ulici. Přesně tak si představují budoucnost architekti a designéři, kteří navrhují hypermoderní komplex do zálivu Shenzhen v Číně.

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 10. 2014 | 00:18

Pohled shora na Cloud Citizens komplex

Všechny mrakodrapy světa až na jediný budou menší než supervěž, která by měla pojmout tolik lidí jako město. Není divu, že podobné projekty vznikají v přelidněné Číně. Cloud Citizens, tedy něco jako oblační občané, je projekt na stavbu 680 metrů vysokého komplexu, který by měl stát v zálivu Shenzhen poblíž Hong Kongu.

Město ve městě, nebo spíš nad městem

Čínská vláda vyhlásila soutěž na projekt nového obchodního centra v zálivu Shenzen. Týmy designérů z celého světa měly představit své vize, jak by nová oblast, která měla být srovnatelná s Manhattanem nebo londýnskou City, měla vypadat.

Stavba tvoří složitý propletenec

Designérům trvalo 12 týdnů navrhnout mohutný komplex budov propojených do jednoho celku. Součástí bylo využití solární a větrné energie a mimořádná šetrnost k životnímu prostředí. Cílem bylo přesunout celou komunitu vysoko do oblak, kde by mohli lidé nejen pracovat, ale také žít, odpočívat a bavit se. Počítá se dokonce s malými zahradami, které by měly zajistit částečnou potravinovou soběstačnost komplexu. „Jsme přesvědčení, že takový systém více životnímu prostředí dává, než si z něj bere,“ tvrdí hlavní designér Jonas Lundberg z Urban Future Organisation, která projekt vymyslela. 

Interiér budovy

Chybět nebude ani dostatek zeleně

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 10. 2014 | 00:18

Zavří­t reklamu