válkaČeskoslovenskoobjevy

Obří lávová lampa uvnitř Země možná přepóluje magnetické pole

Obří lávová lampa uvnitř Země možná přepóluje magnetické pole
Zdroj: messagetoeagle.com

O přepólování zemského magnetického pole se toho už napsalo mnoho. Stále se však objevují nové teorie o tom, co vlastně tento fenomén způsobuje. Jedna z nich říká, že za vše mohou ohromné bubliny magmatu v zemské kůře.

Tomáš Chalupa 19. května 2017

Jako obří lávová lampa se chovají zejména oblasti poblíž pólů. Velké bubliny nebo bloby žhavé horniny periodicky stoupají a zase klesají podobně jako v oné lávové lampě. A právě tento pohyb mas magmatu ve výsledku způsobuje změnu magnetického pole.

Vše se děje stovky kilometrů pod zemským povrchem, takže je obtížné celý fenomén tekoucí lávy studovat. Tím nejvhodnějším se jeví výzkum zemětřesení, která jsou průvodním jevem tohoto fenoménu. Měřením seizmických vln, které právě vznikají při zemětřesení, se dá určit, z jaké části planety přišly, jestli z hlubin Země, nebo spíše z jejích svrchních částí. Vědcům se touto metodou podařilo odhalit už dvě podzemní oblasti, odkud nejčastěji seizmické vlny pocházejí.

S tím, jak ze zemského jádra směrem k zemské kůře stoupají v těchto oblastěch masy horniny, může fenomém změny magentického pole souviset. K tomu už totiž v minulosti došlo mnohokrát a je jasné, že příčina leží v nějakém periodickém ději uvnitř Země. Jedním z mála takových dějů, u kterých by se dal podobný efekt předpokládat, je právě vzedmutí a následné opadnutí magmatických blobů. Vědci jsou tak možná konečně na stopě tomu, proč se zemské magnetické pole tak mění.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu