Kanon Džajvana je nádherný, ohromný, ale ze všeho nejvíce nebezpečný pro vlastní obsluhu.

Kanon Džajvana je nádherný, ohromný, ale ze všeho nejvíce nebezpečný pro vlastní obsluhu. | zdroj: thevintagenews.com


Obří kanon Džajvana byl největší na světě, vystřelil jen jednou a zabil všechny kolem

TÉMATA: děla | zbraně | technologie | extrémy | indie

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 02. 2019 | 09:00

Kanon Džajvana se nachází v pevnosti Džajgarh v indickém Džajpuru. Je to největší kolový kanon, jaký kdy byl sestrojen. Vystřelil ale jen jednou.

Padesátitunový kanon spočívá na čtyřkolové lafetě. K otáčení kanonu sloužilo speciální ozubené soukolí, kterým otáčely čtyři páry volů. Ráže kanonu byla 711mm, více neměly ani děla na obří japonské bitevní lodi Jamato za druhé světové války.

Obří zbraň ale nikdy nebyla použita ve válce. Dnes se má za to,  že dělo vystřelilo pouze jednou, v roce 1720 při inspekci maharádži Džaj Singa II. K výstřelu bylo použito neuvěřitelných 100 kilogramů střelného prachu. Koule letěla pětatřicet kilometrů a na místě dopadu poblíž vesnice Chasku vznikl obří kráter, který je dnes rybníkem. Extrémně silná rázová vlna ale zabila obsluhu děla i samotného maharádžu a dokonce jednoho slona. Není divu, že další pokusy o výstřel už nenásledovaly.

Kanon byl napříště umístěn poblíž vody, aby dělostřelci těsně před výstřelem mohli naskákat do vody, potopit se pod hladinu a přežít silnou rázovou vlnu. K druhému pokusu a otestování tohoto systému střelby ale už naštěstí nedošlo. Je zjevné, že taková mamutí zbraň byla v podstatě zcela k ničemu a v bojových podmínkách nepoužitelná. Na druhou stranu je to mistrovské dílo indických zbrojířů, navíc velmi krásně zdobené květinovými ornamenty a slony.

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 02. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu