válkaČeskoslovenskoobjevy

Obří hvězda 2 milionkrát zářivější než Slunce zmizela beze stopy

Obří hvězda 2 milionkrát zářivější než Slunce zmizela beze stopy
Zdroj: livescience.com

Hvězdu objevili astronomové v roce 2001 a zaujala je především svou velkou zářivostí, která převyšovala zářivost našeho Slunce dvoumilionkrát. Jenže loni zjistili, že hvězda zmizela.

Tomáš Chalupa 9. července 2020

Vědci nyní hledají pro onen úkaz vysvětlení a mají hned jedno po ruce. To předpokládá, že se hvězda zhroutila do sebe a zmizela v podobě černé díry, aniž by se ale předtím stala supernovou. To je velmi unikátní případ, drtivá většina hvězd vybuchne v podobě supernovy. V podstatě by se jednalo, s nadsázkou řečeno, o jakýsi akt hvězdné sebevraždy. Výjimečné, ale nikoliv nemožné. Zhruba podobně stejně pravděpodobné je, že se z ní stala neutronová hvězda. Černé díry a neutronové hvězdy jsou považovány za nejzáhadnější objekty ve vesmíru, není divu, že tahle záhada krouží právě kolem nich.

Vyšetřovaná zmizelá hvězda se nacházela 75 milionů světelných let od Země v souhvězdí Vodnáře. Byla nádherná a jedinečná právě svou enormní zářivostí. Podobné hvězdy bychom spočítali na prstech jedné ruky. Tým vědců se těšil, že v roce 2019 díky teleskopu European Southern Observatory Very Large Telescope uvidí tuto hvězdu v plné kráse a bude ji moci dále studovat. Místo toho neviděli nic.

Aby vědci přišli celé věci na kloub, začali se probírat daty z minulých pozorování hvězdy. Zjistili, že byla velmi aktivní a procházela obdobím silného vyzařování energie. Tam někde tuší příčinu jejího náhlého zmizení. Jenže to pořád nevysvětluje to, co se s hvězdou stalo po těchto erupcích. Pokud se nepropadla do černé díry, pak tam možná stále ještě je, jen ji nevidíme. Podle jedné z teorií je ukryta za hustou clonou prachu, který sama vytvořila. Z extrémní vzdálenosti, ze které ji lidé pozorují, se ovšem může jevit, že prostě zmizela. Až se za miliony let prach usadí, možná se hvězda zase objeví. Ovšem to už možná nebude nikdo, kdo by ji pozoroval.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu