válkaČeskoslovenskoobjevy

Obří dírou v marsovské atmosféře uniká všechna voda z planety

Obří dírou v marsovské atmosféře uniká všechna voda z planety
Zdroj: space.com

Je to jako v pohádce. Každé dva roky se v marsovské atmosféře otevře gigantická díra, kterou unikne voda z povrchu planety. S tímto tvrzením přišel tým ruských a německých vědců.

Tomáš Chalupa 13. června 2019

Rusko-německý vědecký tým se dlouhodobě zabývá podivným chováním vody na Marsu. I ze Země je možné pozorovat dva základní jevy. Voda se z Marsu odpařuje a nejvíce vody je na obou pólech planety. Doposud ale nebyl popsán žádný mechanismus, jak celý cyklus vody na rudé planetě vlastně funguje. Kdysi tu bylo vody dost, tak jak to, že je planeta stále vyprahlá? Kam se poděla všechna voda?

Vědci zjistili, že střední vrstva marsovské atmosféry je velmi studená, dokonce tak moc, že se v ní neudrží vodní páry. Vědci provedli počítačovou simulaci koloběhu vody na Marsu. Na Zemi je léto na severní i jižní polokouli velmi podobné. Na Marsu je to ale jinak. Léto na severní polokouli je vlivem většího náklonu osy mnohem teplejší než léto na jižní polokouli.

Co ale ukázala počítačová simulace, vědce doslova šokovala. Ve střední vrstvě atmosféry se v létě otevře jakési okno nebo díra o rozměrech zhruba 60 až 90 kilometrů, která propustí všechny vodní páry z nižších vrstev do horních vrstev. To se ale děje jen zhruba jednou za dva roky, protože po většinu času nedostatek slunečního svitu neumožní otevření tohoto okna.

Další významný fenomén na Marsu jsou totiž jeho obří písečné bouře. Ty zastiňují sluneční světlo a ochlazují tak povrch planety. Vědci zjistili, že na písečné a prachové částice se nabalují malé vrstvičky ledu a voda tak v tomto skupenství putuje opět do atmosféry.

Jak v případě vody odpařené skrze okno, tak vody v podobě ledu na částicích prachu, je jejich osud vždy stejný. Voda v horních částech atmosféry putuje směrem na jih nebo sever a končí na obou pólech planety. Právě tam jsou největší rezervoáry vody. Podle vědců je tak tento koloběh zodpovědný za to, že kdysi planeta bohatá na vodu je dnes vyjma pólů prakticky bez vody.

Další články

Zavří­t reklamu