válkaČeskoslovenskoobjevy

Obří brokovnici raději zakázali, decimovala vodní ptactvo

Obří brokovnici raději zakázali, decimovala vodní ptactvo
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Lov vodního ptactva má svá specifika. Chce to rychlost, postřeh, mušku a dobrou brokovnici. Ovšem v 19. století si pod pojmem dobrá brokovnice představovali něco, co by se docela dobře dalo nazvat příručním kanonem. Střílet z takové zbraně se dalo jen z loďky. Stačil jeden výstřel a bylo doslova "po ptákách".

Tomáš Chalupa 24. června 2015

Punt gun, jak se obří brokovnici říkalo, je mimořádný kanón. Má ráži úctyhodných 51mm a váha jednoho broku je půl kila. Jediný výstřel dokázal zabít padesátku kachen odpočívajících na vodě v rákosí. Zbraň byla určena pro masový komerční lov vodního ptactva. Umístila se na loďku, se kterou lovec tiše proplouval kolem nic netušících ptáků. Pak padl jeden hrozivý výstřel a už jen stačilo osbírat mrtvá těla z hladiny.

Aby se zvýšila efektivita lovu (v britských pramenech se ovšem mluví spíše o sklizni), operovali lovci ve skupinách o několika lodích. Jakou paseku takový nájezd dokázal způsobit, si není těžké představit. Lov zde ovšem nebyl nějakou honosnou zábavou nebo sportovním výkonem, ale šlo skutečně jen o maso a obchod. Lovci potřebovali co nejrychleji ulovit co největší počet ptáků, které pak prodávali do obchodů. Průměrně dokázala skupina lovců zastřelit 500, ale někdy i 1000 vodních ptáků za jeden den.

V USA, kde se zbraň také hojně používala, po roce 1900 schválili v mnoha státech zákaz používání těchto zbraní. Velmi rychle jim totiž došlo, že tímto způsobem si vodní ptáky na svém území prakticky zlikvidují. Ve Velké Británii se na podobné věci dívají jinak a v současnosti se na ostrovech stále využívá asi padesátka těchto příručních děl. Jediné omezení je ohledně ráže, která může být maximálně 44mm. Na druhou stranu se tyto zbraně používaly i k vystřelení čestných salv na počest královny.

Další články

Zavří­t reklamu