válkaČeskoslovenskoobjevy

Obří asteroid Faethón se blíží k Zemi, mine nás kolem Vánoc

Faethón je jméno boha Hélia z antické mytologie a je po něm pojmenovaný také velký asteroid, který prolétne kolem Země 17. prosince. Jde o velké kamenné těleso o délce necelých 5 kilometrů. Jeho dopad na Zemi by měl devastující účinky, ovšem k tomu nedoje. Astronomové jsou si jistí, že Faethón Zemi mine.

Tomáš Chalupa 30. listopadu 2017

Asteroid budeme pozorovat jako jeden z Geminidů, skupiny meteorů pozorovatelných právě v období před Vánoci. Faethón sice Zemi mine, ale přesto jej NASA zařadila na seznam potencionálně nebezpečných vesmírných těles. Přece jenom jde o asteroid podobné velikosti, který kdysi vyhladil dinosaury, takže je potřeba jej nebrat na lehkou váhu. 10,3 milionů kilometrů od Země je ale poměrně solidní rezerva.

Dráhu asteroidu sledují astronomové z Baltské univerzity Immanuela Kanta v Kaliningradu. Podle jejich výpočtů se asteroid pohybuje po neobvyklé dráze, která vede nejblíže Slunci ze všech pozorovaných asteroidů. Podle odhadů univerzity je možná právě tento asteroid příčinou vzniku roje Geminidů. „Tento asteroid měl kdysi zřejmě dvojnásobnou velikost, ale jeho blízkost Slunci jej postupně drolila na mnoho menších částí, které možná vytvořili tento meteorický roj,“ stojí ve zprávě univerzity.

Právě blízkost Slunci dala vzniknout i jeho jménu. Faethón byl totiž nemanželský syn boha Slunce Hélia a jeho milenky Klymené. Byl nucen dokázat, že je Heliův syn, a tak jako důkaz posunul Slunce po obloze. Použil k tomu sluneční vůz svého otce, ale nebyl schopen řídit jeho čtyřpřeží. Koně tak divoce táhli Slunce přes oblohu. Země byla téměř zničena tímto nebeským chaosem. I tak byla spálena velká část Země, což dalo vzniknout africkým pouštím. Bůh Zeus nakonec mocným bleskem zabil koně i Faethóna, aby zabránil zničení Země. Doufejme, že letos bude průlet Faethónu poklidnější a nebude potřeba zásah bohů, aby zachránili Zemi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu