Obří antarktičtí mořští pavouci dýchají pomocí svých nohou.

Obří antarktičtí mořští pavouci dýchají pomocí svých nohou. | zdroj: messagetoeagle.com


Obří antarktičtí pavouci dýchají svýma nohama

TÉMATA: moře | fauna | pavouci | antarktida

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 07. 2019 | 09:30

Že pod příkrovem ledu ve studených vodách kolem Antarktidy žijí velké druhy pavouků, vědci vědí už nějakou dobu. Ale až nyní zjistili, že tito podivuhodní tvorové dýchají pomocí svých vlastních končetin.

Vědci hledali dlouho odpověď na otázku, proč někteří mořští živočichové žijí pouze v ledových vodách a nikde jinde. Podle všeho je odpovědí kyslíkovo-teplotní hypotéza, která říká, že živočichové žijící v extrémním chladu mají velmi pomalý metabolismus. A také mohou díky tomu dorůstat obřích rozměrů.

Antarktičtí pavouci jsou dobrým příkladem těchto extrémních druhů. Vědci se na tyto podivuhodné giganty zaměřili a ke svému překvapení zjistili, že pavouci dýchají pomocí svých nohou. „Pro zvířata je velká práce získat dostatek kyslíku a dopravit jej do svých buněk. A pro velká zvířata je to mnohem větší práce než pro malá. Pokud ale kvůli extrémnímu chladu nepotřebujete tolik kyslíku, můžete vyrůst do mnohem větších rozměrů,“ vysvětluje celý mechanismus oceánoložka Caitlin Shishodová.

Mořští pavouci v podstatě dýchají kůží, protože nemají nic takového jako plíce. Spoléhají proto hlavně na difuzi, která se odehrává právě mezi jejich dlouhými končetinami. Nohy pavouka jsou velice porézní, navíc jak pavouk roste, stávají se porézními ještě více. Nohy těch největších exemplářů připomínají doslova švýcarský sýr. V těchto otvorech právě mají uskladněný vzduch, který postupně dýchají.

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 07. 2019 | 09:30

Zavří­t reklamu