válkaČeskoslovenskoobjevy

Obraz Gustava Klimta byl nalezen tam, odkud před více než 20 lety zmizel

Obraz Gustava Klimta byl nalezen tam, odkud před více než 20 lety zmizel
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

Před 22 lety zmizel z italské galerie obraz Gustava Klimta. Na konci loňského roku byl znovu objeven na místě, na kterém by ho nikdo nečekal.

Simona Knotkova 13. března 2020

Portrét dámy je olejomalba, kterou mezi lety 1916 a 1917 vytvořil rakouský malíř s českými předky Gustav Klimt. Znázorňuje mladou ženu, která je k pozorovateli nakloněná bokem a dívá se přes své levé rameno. Od roku 1925 byl obraz vystaven v galerii moderního umění Galleria d’arte moderna Ricci Oddi v italském městě Piacenza.

Právě odsud také 22. února 1997 zmizel. Stalo se tak krátce před plánovanou výstavou během rekonstrukce budovy. Vyšetřovatelé se tehdy domnívali, že ho někdo ukradl pomocí rybářského vlasce, kterým obraz protáhl přes otevřené střešní okno. Poukazoval na to odhozený rám, který byl objeven na střeše. V době svého zmizení však nebyl případ vyřešen. Výsledky nepřineslo ani jeho znovuotevření v roce 2014. Teprve v prosinci loňského roku došlo k zásadnímu průlomu. A tentokrát za to mohl zahradník.

Když odstraňoval přerostlý břečtan na venkovní zdi, ve škvíře objevil pytel na odpadky. V jeho útrobách našel právě ztracený Portrét dámy, jehož dnešní hodnota je okolo 1,5 miliardy korun. Pravost uměleckého díla následně potvrdilo infračervené záření a další neinvazivní metody.

„Stav obrazu je vynikající. Nechce se až věřit, že byl zastrčený ve zdi, blízko země a vegetace, po dobu dvaceti dvou let,“ sdělil Jonathan Papamarengh, předseda kulturní komise v italském městě. Dodal, že plátno bylo lehce porušeno pouze na jednom místě, pravděpodobně od zachytnutí háčku.

Ke krádeži se později přihlásila dvojice zlodějů z organizované skupiny. Obraz prý galerii vrátili před čtyřmi lety z „morální povinnosti“ a nyní se k činu přiznali, aby si vyjednali nižší tresty u dalšího prohřešku. Těžili z toho, že případ ukradeného Klimta byl po dvaceti letech promlčen.

Další nejasnosti do případu zanesl ale deník bývalého ředitele galerie Stefana Fugazza, podle kterého plánoval loupež on sám, aby tak galerii přinesl větší věhlas. S krádeží, ke které nakonec skutečně došlo, ale údajně neměl nic společného.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu