válkaČeskoslovenskoobjevy

Obránce amerického fotbalu nemusí být vždy tupoun, jak ukazuje John Urschel

Obránce amerického fotbalu nemusí být vždy tupoun, jak ukazuje John Urschel
Zdroj: huffingtonpost.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Když se řekne v Americe fotbalový obránce, je to asi to samé, jako když se u nás řekne blbá blondýna. Je to prostě synonymum pro nedostatek intelektu kompenzovaný v jednom případě fyzickou silou, v druhém fyzickou krásou. Ovšem jsou i fotbaloví obránci, kteří by nás všechny strčili do kapsy i v jiných oblastech. Například v matematice.

Tomáš Chalupa 13. dubna 2015

Autorem významné matematické publikace Kaskádový mnohomřížkový algoritmus pro výpočet Fiedlerova vektoru Laplaceova operátoru (A Cascadic Multigrid Algorithm for Computing the Fielder Vector of Graph Laplacians) je John Urschel, profesionální ofenzivní bek Národní fotbalové ligy, hrající za Baltimor Ravens. Tenhle urostlý chasník, který má za úkol skládat na zem soupeře, miluje nadevše matematiku. Než začal s dráhou fotbalisty, studoval ji na univerzitě v Pennsylvanii. Ovšem pak ho v roce 2014 draftovali právě havrani z Baltimoru a talentovaný matematik šel honit šišatou mičudu.

Mnozí si kladou otázku, proč svou geniální mysl nechal zahálet a navíc ji vystavil nebezpečí. Jak známo, americký fotbal se skládá z nekonečné řady fyzických střetů a ani monstrózní helmy a výstroj neuchrání borce od nejrůznějších zranění. Urschel ma na tyto otázky jasnou odpověď. „Rozhodl jsem se tak, protoře miluju americký fotbal. Miluju srážet lidi. Je to síla, když nastupujete na hřiště. Dáváte do hry vše a snažíte se fyzicky přemoci soupeře před vámi. Jsem na tomhle pocitu závislý a nevím, kde jinde bych tento pocit zažil,“ tvrdí Urschel.

Nezbývá, než doporučit všem, kteří v hráčích amerického fotbalu a ve vrcholových sportovcích obecně vidí jen horu svalů bez špetky inteligence, aby se začetli do Urschelova díla, jehož název si už opravdu netroufneme znovu celý uvádět. A také jeho nejnovější tweet mluví za vše: „Jsem nadšený do zkoumání Pí. Chce to trochu času do toho proniknout a zjistit, jaké úžasné věci jsou v něm obsaženy. Moje oblíbená věc je v tomhle ohledu například Eulerova rovnost.“ Za nás jednoznačně klobouk dolů a hodně zábavy s číslem Pí.

Další články

Zavří­t reklamu