válkaČeskoslovenskoobjevy

Obrácený Pinocchiův efekt: Když lžeme, nos se nám ve skutečnosti zmenší

Obrácený Pinocchiův efekt: Když lžeme, nos se nám ve skutečnosti zmenší
Zdroj: medium.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Ve známé pohádce o oživlém dřevěnému panáčkovi Pinocchiovi se hrdinovi nos pokaždé zvětší, když zalže, ovšem ve skutečnosti se děje pravý opak. Vědci zjistili, že při lhaní se nám nos malinko zmenší, protože v něm dojde k poklesu teploty.

Yvonne Pokorná 30. dubna 2019

Vědci z Granadské univerzity ve Španělsku vytvořili speciální detektor lži, jenž s pomocí termografie sleduje teplotní změny v lidské tváři. Po sérii testů provedených na 60 dobrovolnících zjistili, že když člověk lže, teplota na špičce jeho nosu klesne o 1,2 stupňů Celsia a naopak čelo je teplejší o 1,5 °C. Čím větší je rozdíl teplot mezi těmito částmi obličeje, tím víc je pravděpodobnější, že dotyčná osoba nemluví pravdu.

Tato zvláštní reakce je na jedné straně způsobena námahou mozku, kterou vyvíjíme při vymýšlení a tvrzení lží a rovněž obavou či strachem z toho, že naše lež bude odhalena.

„Člověk musí při lhaní přemýšlet, což zvyšuje teplotu na čele. Zároveň pociťuje úzkost, což snižuje teplotu nosu,“ vysvětluje vedoucí studie Dr. Emilio Gómez Milán.

V důsledku této reakce se nos lháře nepatrně zmenší, ale tento rozdíl zrak druhých nepostřehne. Odhalí ji však termální kamera pro měření tělesné teploty, kterou vědci použili ve studiu. Teplotní změny byly zachyceny u 80 procent účastníků testu. Ukázalo se, že jde o zatím nejspolehlivější detektor lži na světě, jenž je o 10 procent přesnější než proslulý polygrafický test.

„Touto metodou jsme dosáhli zvýšení přesnosti a snížení výskytu takzvaných ‚falešných pozitiv‘, což je časté u jiných metod, jako je polygraf,“ uvedl Dr. Gómez Milán. Podle něj tato metoda najde v budoucnu uplatnění v kriminologii, při kontrolách na letišti nebo dotazování v uprchlických táborech. „Tímto způsobem by bylo možné zjistit, zda zločinec lže, nebo poznat skutečné záměry lidí, kteří se pokoušejí dostat do jiné země.“

Nos jako indikátor lži
Rodiče malých dětí často používají výhrůžku: „Že ti sáhnu na nos, jestli si nevymýšlíš!“ Je to taková jednoduchá a všestranně použitelná rodičovská metoda k otestování míry věrohodnosti toho, co nám dítě právě vylíčilo jako svou verzi skutečnosti. Každé dítě ví, že měkký nos značí lež.
Lháři sice měkký nos mít nemusí, ale často si na něj při lhaní sahají. Je to způsobeno tím, že během lhaní stoupá jejich krevní tlak, který způsobuje větší prokrvení nosu, což vyvolává pocit chladu a svědění. Muži se obvykle dotýkají nosu nebo ho energicky mnou a potom obvykle odvrátí pohled směrem dolů. Dotyk nosu může být také modifikací zakrytí úst. Vyjadřuje podvědomou snahu hlídat si ústa – pravděpodobně ze strachu, že podvod bude odhalen. Je známo, že například Bill Clinton se během rozhovorů o svém poměru s Monikou Lewinskou dotknul svého nosu hned 88 krát.
S nosem se v souvislosti se lhaním pojí i řada frází a idiomů, jako třeba vodit někoho za nos nebo věšet druhým na nos bulíky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu