válkaČeskoslovenskoobjevy

Obležený Leningrad zachránily před hlodavci ťumeňské kočky. Ty původní obyvatelé snědli

Obležený Leningrad zachránily před hlodavci ťumeňské kočky. Ty původní obyvatelé snědli
Zdroj: Profimedia
+ 2 fotky+ 3 fotky

Kočky sehrály důležitou roli v obležení Leningradu během 2. světové války. První zaplnily prázdné žaludky hladovějících obyvatel, později město zachránily před přemnoženými hlodavci.

Simona Knotkova 8. dubna 2021

Blokáda Leningradu (dnešního Petrohradu) v letech 1941 až 1944 byla jedním z nejdelších obležení v historii válek. Před světovým konfliktem žilo ve městě více než tři miliony lidí, z nichž se na začátku obléhání podařilo evakuovat pouhých cca 500 tisíc. Zbytek zůstal ve městě, kterým se kvůli ztenčeným denním přídělům a mizejícím zásobám začal šířit hladomor. Situace byla natolik zoufalá, že se lidé neštítili ani kanibalismu. Vykrádání hrobů a zabíjení spoluobčanů včetně členů rodiny bylo skoro na denním pořádku. Ještě předtím padla za oběť všechna zvířata. Likvidace koček se později ukázala jako velký problém.

Thumbnail # Deníkové záznamy popisují kanibalismus v obleženém Leningradu
Mohlo by Vás zajímat:

Deníkové záznamy popisují kanibalismus v obleženém Leningradu

Kde nebylo malých domácích šelem, tam se začali šířit hlodavci, kteří okusovali nábytek a zdi, a především skýtali riziko v podobě přenosných chorob. Ušetřeny nezůstaly ani sklepní prostory Ermitáže, kde bylo uschováno mnoho významných uměleckých děl. Právě zde se kočky od dob carevny Alžběty Petrovny nacházely, aby chránily objekt před útoky myší a krys. Také ony však byly snědeny kvůli nesnesitelnému hladu leningradského obyvatelstva. Když se o této komplikaci dozvěděl zbytek SSSR, rozhodl se, že přispěchá na pomoc.

První zásilku koček poslali do města představitelé Jaroslavli krátce poté, co byla v roce 1943 proražena blokáda. Následoval náklad 238 sibiřských koček z Ťumeni, z nichž většina putovala právě do Ermitáže na záchranu obrazů. Plán vyšel a jedno z nejslavnějších muzeí v Rusku bylo zachráněno. Úsilí těchto koček nebylo zapomenuto a v Ťumeni na jejich počest odhalily tamní autority parčík se třemi kamennými objekty, na kterých si hraje dvanáct pozlacených litinových koček.

Thumbnail # Kočky se už dva roky pokouší neúspěšné dostat do japonského muzea. Baví tím internet
Mohlo by Vás zajímat:

Kočky se už dva roky pokouší neúspěšné dostat do japonského muzea. Baví tím internet

Mimochodem, potomky těchto koček najdete v Ermitáži dodnes. Také v Petrohradu na malé zvířecí hrdiny vzpomínají prostřednictvím dvou bronzových soch sedících na římse budovy. Lidé věří, že pokud se jim podaří na římsu hodit minci, přinese jim to štěstí.

Další články

Zavří­t reklamu