válkaČeskoslovenskoobjevy

Objeveno ukryté nacistické zlato, ukradli ho na konci války

Objeveno ukryté nacistické zlato, ukradli ho na konci války
Zdroj: profimedia.com

Hledač pokladů z Lucemburska Florian Bautsch objevil na jedné ze svých výprav 10 zlatých mincí a sponu se svastikou a nápisem Reichsbank. Nebylo tak pochyb, z jakého období nález pochází. Bautsch informoval úřady a ty brzy našly další mince.

Tomáš Chalupa 12. října 2020

Celkem bylo objeveno 207 zlatých mincí různého původu, některé jsou zřejmě italské, francouzské, nebo dokonce rakousko-uherské. Podle historiků je celý poklad zřejmě lup, který byl ukraden na konci války z německé banky uprostřed válečného chaosu. Podle archeologa Maria Pahlowa mohlo jít o strategické zlaté rezervy banky.

Chemická analýza prokázala, že k jejich uložení do země došlo mezi lety 1940 – 1950, zřejmě blíže k roku 1940. Že byl poklad zahrabán ke konci války se tak jeví jako vysoce pravděpodobné. Na konci války docházelo k velkým spojeneckým náletům, a pobočky Říšské banky na celém zbývajícím území pod kontrolou nacistů proto prováděly velké transporty peněz a zlata na různá místa, kde měly být v bezpečí. Šlo o vysoce tajné operace, tajné byly samozřejmě i cílové destinace. Zřejmě ale někdo dokázal nějakou část přepravovaných peněz ukrást.

Thumbnail # Hledání nacistického zlata pokračuje. Mělo by se skrývat poblíž českých hranic
Mohlo by Vás zajímat:

Hledání nacistického zlata pokračuje. Mělo by se skrývat poblíž českých hranic

Bautch získal za oznámení pokladu 2500 euro, jeho hodnota je ale zřejmě nejméně dvacetinásobná, zhruba 45 000 euro. I tehdy měly mince velkou hodnotu, za jednu si člověk mohl koupit například slušivý oblek, kabát a klobouk.

Lucembursko bylo okupováno Německem od roku 1940 a osvobozeno ve druhé půlce roku 1944. Zřejmě tehdy se lup podařilo získat a zakopat do země.

Další články

Zavří­t reklamu