válkaČeskoslovenskoobjevy

Objev lodě z války Severu proti Jihu vzbudil mezinárodní ohlas

Objev lodě z války Severu proti Jihu vzbudil mezinárodní ohlas
Zdroj: warhistoryonline.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

V průběhu války Severu proti Jihu se loď Maple Leaf vypravila na krátkou plavbu ze Severní Karolíny na Floridu. Na palubě vezla výzbroj pro tři unionistické pluky, ale nikdy tam nedoplula. Nyní se plavidlo podařilo objevit na dně řeky St. James River v hluboké vrstvě bahna.

Tomáš Chalupa 16. června 2020

Do hledání lodi se před časem pustila společnost SEARCH, která se, jak už název napovídá, zaměřuje na hledání ztracených vraků. Na řece pátrala pomocí nejmodernějších přístrojů včetně počítačové animace, která vytvořila model dna zbaveného veškerého bahna. Díky tomu se mohli potápěči podívat, kde loď leží ještě předtím, než vůbec vlezli do vody.

Přímo hledání vraku a jeho objevení se věnoval také kanál National Geographics, který z akce pořídil dokument, jež se vysílal do desítek zemí po celém světě. O tom, že se loď nachází v daném úseku řeky St. James River, se vědělo už od 80. let minulého století, když byly vyloveny první předměty. Jenže najít celou loď bylo v naprosto temných a kalných vodách řeky nemožné. Podařilo se to až díky speciální počítačové simulaci. Potápěči z lodi vynesli množství předmětů, které byly zabaleny do dřevěných krabic a poslány na analýzu. V bahně ležely stovky let, ale přesto jsou mnohé předměty ve velmi dobrém stavu.

Maple Leaf se potopila po nárazu na minu. O jejím osudu se historici dozvěděli z dopisu, který poslal své matce jeden z přeživších. Ten popisoval, jak se na vodu spustily tři záchranné čluny, které se plavily proti proudu k nejbližší pevnině.

Dnes je vrak lodi Maple Leaf největší archeologické naleziště z období války Severu proti Jihu, které vydalo do dnešních dnů 6500 předmětů. Z nich je dobře patrný běžný život vojáka Unie, neboť z velké části jde o předměty, které denně používal, a zbraně, s nimiž bojoval.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu