válkaČeskoslovenskoobjevy

Objev kostí velkého pravěkého ptáka umožní předpovědět budoucnost naší planety

Objev kostí velkého pravěkého ptáka umožní předpovědět budoucnost naší planety
Zdroj: sciencealert.com

Arktida nebyla vždy chladnou a nehostinnou oblastí. Objev nového druhu pravěkého ptactva na severu Kanady naznačuje, že zde kdysi vládlo podstatně teplejší počasí a vyskytovala se tu teplomilná fauna.

Yvonne Pokorná 2. března 2017

O velký objev se postaral tým geologů z Rochesterské univerzity, který v kanadské Arktidě našel zkamenělé kosterní pozůstatky vodního ptáka, pojmenovaného Tingmiatornis arctica. Jedná se o křížence velkého racka a kormorána s rozpětím křídel přes jeden metr. Pták měl ostré zuby a podobně jako kormorán se uměl potápět.

Uměleckého ztvárnění ptáka Tingmiatornis arctica

Uměleckého ztvárnění ptáka Tingmiatornis arctica

Jde o nejstarší dosud objevenou ptačí fosilii na severní polokouli, jejíž stáří se odhaduje na 90 milionů let. Spolu s dalšími nálezy z předchozích expedic dává vědcům jasnější představu o ekosystému, který v kanadské Arktidě panoval zhruba před 93 až 89 miliony let. Současně přináší další důkaz o intenzivním globálním oteplování, o němž se vědci domnívají, že k němu v té době skutečně došlo. Dokonce může poodhalit budoucí následky klimatických změn, jimiž naše planeta prochází v současnosti. Zkoumáním podobných nálezů mohou vědci zjistit, jak byly různé druhy a ekosystémy změnou klimatu zasaženy.

Oblast arktické Kanady, kde byla fosilie nalezena.

Oblast arktické Kanady, kde byla fosilie nalezena.

„Před tímto nálezem jsme se domnívali, že na tomto území panovalo teplé počasí s výskytem sezónního ledu. Nyní jsme však přesvědčeni, že to není pravda, protože by v chladném a nehostinném prostředí objevený druh neměl šanci přežít,“ prohlásil šéf této expedice John Tarduno. Při podrobném zkoumání fosilií a sedimentů došel jeho tým k závěru, že Tingmiatornis arctica žil ve vulkanickém prostředí a společnost mu dělaly velké želvy, Champososaurus a další krokodýlům podobní plazi. “Tyhle fosilie naznačují, jak by mohl svět vypadat, svět bez ledu na Arktidě,” upozornil další člen výzkumného týmu Richard Bono.

Zkamenělá fosilie

Zkamenělá fosilie

Zkamenělé kosti druhu Tingmiatornis arctica byly nalezeny nad lávovými poli, které vznikly po sérii sopečných výbuchů v době křídy. Když tyto vulkány napumpovaly oxid uhličitý do zemské atmosféry, způsobilo to skleníkový efekt. Výsledkem bylo mimořádně teplé období, které časem vytvořilo ideální ekosystém pro život i takto velkých ptáků. “Měli tu dostatek potravinových zdrojů, sladkovodní prostředí, teploty podobné těm na severu Floridy, takže všechny tyto faktory učinily z Arktidy skvělé místo pro život,” dodal vědec.

Další články

Zavří­t reklamu