válkaČeskoslovenskoobjevy

Obchodní dům Kotva: měl být symbolem hojnosti a bohatství socialismu

Obchodní dům Kotva: měl být symbolem hojnosti a bohatství socialismu
Zdroj: archiv
+ 8 fotek+ 9 fotek

Obchodní dům Kotva v centru Prahy byl kdysi nejmodernějším nákupním centrem v Československu. V době uvedení do provozu se jednalo o pátý největší obchodní dům v Evropě s prodejní plochou 22 160 m². Díky dvěma ticícům zaměstnanců dakázal obsloužit až 75 000 zákazníků denně.

Václav Pokorný 23. dubna 2019

Když se před 44 lety 10. února 1975 otevřel obchodní dům Kotva, šlo o mimořádnou událost. Jedním z důvodů byla neutěšená touha Pražanů po prémiovém nakupování pod jednou střechou a také fakt, že od roku 1939, kdy vznikla Bílá labuť, nebyl další velký obchodní dům v metropoli postaven.

Architektonický návrh obchodního domu pocházel z domácího prostředí českých architektů manželů Věry Machoninové a Vladimíra Machonina. Pro výstavbu byla vybrána švédská stavební společností SIAB, což bylo na tehdejší dobu velmi neobvyklé. Po archeologickém průzkumu, který na místě budoucí Kotvy odhalil zbytky osady náležející k městskému královskému dvorci, se začaly v dubnu 1972 budovat základy, ve kterých bylo i místo pro novinku, velkokapacitní podzemní garáže.

Lodě a nákladní automobily tehdy vozily materiál ze Švédska až do českého hlavního města. Díky exportu dělníků z této severské země se utvořilo dokonce i několik československo-švédských manželství. Celá stavba postupovala na svou dobu neuvěřitelně rychle a obchodní dům byl hotov za necelých 30 měsíců.

Půdorys Kotvy tvoří mnoho šestihranů, které jsou vzájemně propojené. Má pět nadzemních pater, vzájemně propojených celkem deseti eskalátory (dvě šachty po pěti eskalátorech) a zhruba stejný počet podzemních, sloužících jako garáže a supermarket.

Po jejím otevření mohlo být za jeden den obslouženo až 75 000 zákazníků. Svojí prodejní plochou 22 160 m² se tehdy jednalo o pátý největší obchodní dům v Evropě.

Po svém otevření se Kotva měla stát symbolem hojnosti a bohatství socialismu, ani jí se však nevyhnuly problémy se zásobováním. S pádem totalitního režimu pozvolna ztrácela na své slávě. Pražská správa nemovitostí (PSN), která dnes objekt ze 70. let minulého století vlastní, plánuje Kotvu přestavět na moderní obchodní dům světové úrovně. Rekonstrukce začne v příštím roce a potrvá přibližně rok. Letos v dubnu Ministerstvo kultury prohlásilo pražský obchodní dům Kotva za kulturní památku.

Další články

Zavří­t reklamu