válkaČeskoslovenskoobjevy

Občanskou válku v Jugoslávii rozpoutal jediný fotbalový zápas

Občanskou válku v Jugoslávii rozpoutal jediný fotbalový zápas
Zdroj: en.wikipedia.org
+ 7 fotek+ 8 fotek

Chorvatští nacionalisté nedávno šokovali Evropu. Na fotbalový trávník při kvalifikačním utkání o postup na Euro namalovali hákový kříž. Hooligans opět vzývají balkánské démony válek z devadesátých let?

Petr Gotlieb 14. července 2015

„Je to sabotáž a závažný zločin. Očekáváme, že policie pachatele vypátrá,“ řekl mluvčí chorvatského svazu Tomislav Pacak. „Je to ostuda nejen pro svaz, ale pro celé Chorvatsko. Omlouváme se za nacistický symbol všem fanouškům, kteří zápas sledovali v televizi, oběma týmům a našim hostům z Itálie,“ dodal. Ze nevyloučení Chorvatska z Mistrovství Evropy v roce 2016 orodoval u fotbalové federace i chorvatský premiér.

Ostuda se svastikou otevírá staré rány balkánského fotbalové výtržnictví. Výbušná směs nacionalismu, mafiánství, neonacismu byla namíchána těsně po pádu komunismu. Rozpoutání první války na Balkáně předznamenaly krvavé střety mezi fanoušky Crvene Zvezdy Bělěhrad a Dinama Záhřeb.

Od smrti jugoslávského prezidenta Tita byla rivalita mezi těmito týmy pouze nekončící orgie násilností. Ideál propagovaný Slobodanem Miloševičem, že Velké Srbsko je všude tam, kde žijí nějací Srbové, ožil. Růst nacionalistických nálad v Chorvatsku byl zase spojen s bývalým generálem jugoslávské armády Franjo Tudjmanem, který byl v minulosti také vedoucí bělehradského klubu Partizan. Tento politik, oddaný chorvatskému nacionalismu, si povšiml klubu Dinamo Zagreb a možnosti jeho využití pro upevnění svých pozic a rozdmýchání nenávisti vůči Srbům.

https://www.youtube.com/watch?v=En6wViD1jtY

Historické utkání mezi Dinamem a Crvenou Zvezdou se konalo 13. května 1990 v Chorvatsku, a to jen několik dnů před volbami a referendem o jeho nezávislosti. Roztržky mezi fanoušky začaly ještě před začátkem utkání v ulicích chorvatské metropole, kde se několik z nich pobodalo noži. K hlavnímu střetu došlo až na stadionu Maksimir.

Krátce po zahajovacím hvizdu vyprovokovali příznivci Dinama Záhřeb házením kamenů na sympatizanty bělehradského klubu. Jako škrtnutím zápalky zareagovali Srbové a za pokřiků Zabijeme Tuđmana, tady je Srbsko, Ustašovci… zaútočili vyrvanými sedačkami a noži na sektor Chorvatů. Nastala krvavá řež. Milice nasadily slzný plyn a pokusily se záhřebské fanoušky rozptýlit, nicméně to se jim kvůli početní převaze Bad Blue Boys nepodařilo. Nasazeno bylo jen několik stovek policistů, ale fotbalových výtržníků bylo na stadionu několik tisíc. V tu chvíli fanoušci vtrhli na samotné hřiště, kde si vyřizovali účty mezi sebou. Do rvaček se zapojili i fotbalisté.

Chorvatská fotbalová hvězda Zvonimir Boban, který později hrál za slavný AC Milan, napadl policistu, který se pokoušel zastavit fanoušky Dinama. Existují názory, které se mohou zdát přehnané, že právě tento incident vyvolal občanskou válku.

Skóre bylo strašné: 193 raněných, ale naštěstí žádný mrtvý. I když skutečná válka začala oficiálně jen několik měsíců poté, byl jeden nedohraný zápas považován za začátek rozpadu Jugoslávie. Vůdce hooligans bělehradského klubu Željko Ražnatović čili Arkan pak na pokyn srbského prezidenta Slobodana Miloševiče z tvrdého jádra fanoušků Crvene Zvezdy vytvořil paramilitární jednotky, které mají na svědomí etnické čistky v Chorvatsku a Bosně, jako například masakr v bosenské Srebrenici. Chorvati si zase po válce postavili v blízkosti stadionu památník, na kterém je napsáno: “Klubovým fanouškům, kteří začali válku se Srbskem v této aréně”.

Ani dvacet let po rozpadu Jugoslávie srbská i chorvatská ultrapravice nepřestala mezi frustrovanými mladíky rozdmýchává nenávist a vyvolávat démony balkánských válek z devadesátých let.

Další články

Zavří­t reklamu