Antonio Vicente - muž, který v Brazílii sází přes 40 let stromy.

Antonio Vicente - muž, který v Brazílii sází přes 40 let stromy. | zdroj: odditycentral.com


Oáza mezi holosečí: Brazilec přes 40 let obnovuje džungli

TÉMATA: brazílie | deštný prales | výsadba stromů | ochrana přírody | neobyčejní lidé

user-avatar

Yvonne K.

16. 06. 2018 | 10:30

Čtyřiaosmdesátiletý Antonio Vicente už léta jde proti proudu. Zatímco brazilští vlastníci půdy kácí deštné pralesy, aby místo nich zakládali výnosné plantáže a pastviny pro dobytek, on naopak zalesňuje. Odměnou mu je nyní nádherná svěží džungle, v níž se to hemží životem.

Psal se rok 1973, když se Antonio Vicente rozhodl, že do krajiny vrátí les. 31 hektarů půdy na okraji brazilského města Sao Pablo si pořídil paradoxně díky úvěrům, které tehdejší vojenská junta poskytla na odlesňování a rozvoj zemědělství.

“Jsi hlupák. Sázet stromy je ztráta půdy. Nebudeš mít příjem. Když bude plná stromů, nebude místo pro dobytek a plodiny,” vysmívali se mu sousedé, kteří všichni farmařili. On ale věděl, že cena za odlesnění bude mnohem vyšší než krátkodobý zisk, a tak jejich slov nedbal. Sám na farmě vyrůstal a byl svědkem toho, jako jeho otec a další vesničané kácí lesy na příkaz pozemkových vlastníků, ať už kvůli produkci dřevěného uhlí, nebo pastvinám. Viděl, jak v krajině vysychají vodní zdroje a lidem pak chybí voda, tak nutná k životu.

“Voda je vzácná, nikdo ji nevyrobí a obyvatelstvo se dál rozrůstá. Co se asi stane? Bude jí nedostatek,” řekl Antonio v rozhovoru pro BBC. 

S pár osly a malým týmem najatých pracovníků se před 45 lety pustil do výsadky nového lesa. To, co původně začalo jako víkendové hobby, se brzy stalo permanentním stylem života. Antonio často trávil celé dny a noci ve své mladé džungli, společnost mu dělaly krysy a lišky a ke snídani, obědu a večeři jedl banány. Za více než 40 let vysázel přibližně 50 000 stromů, čímž vznikla malá oáza deštného pralesa a útočiště pro volně žijící zvířata. Obnovená džungle

Jak se les rozrůstal, vracela se do něj i voda a nyní je zde přes 20 vodních pramenů. Také zvířata se tu zabydlují, hmyzem se to jen hemží a všude zní ptačí zpěv. Každým rokem se v džungli objeví nějaký další druh živočicha. “Jsou tu tukani, všechny druhy ptactva, velký hlodavec zvaný paka, veverky, ještěrky, vačice a dokonce divočáci se sem vracejí,” vypočítává Vicente. Ti všichni, jak sám říká, tvoří jeho rodinu.

Ač taková oddanost dobré věci budí obdiv, jde zatím o ojedinělý případ. Statistiky ukazují, že mezi srpnem 2015 a červencem 2016 bylo v Brazílii zničeno téměř 8000 hektarů deštného pralesa. Zdá se tedy, že Antoniových 31 hektarů jsou jen kapkou v moři, ale na druhou stranu, kdyby se našlo víc takových lidí jako on, svět by dnes vypadal jinak.

“Kdyby každý následoval jeho příklad, náš úkol by byl o mnoho snazší,” přisvědčuje Rodrigo Medeiros, viceprezident organizace Conservation International v Brazílii. “Rozsah obnovy, o kterou se pokoušíme, je bezprecedentní v historii Brazílie. Bez lesů nelze mít vodu, jídlo a příjemné klima,” připomíná.

 

user-avatar

Yvonne K.

16. 06. 2018 | 10:30

Zavří­t reklamu