Jeden obyčejný nástroj se v těžké válečné době zasloužil o neobyčejné chvíle.

Jeden obyčejný nástroj se v těžké válečné době zasloužil o neobyčejné chvíle. | zdroj: amusingplanet.com


O zábavu vojáků na frontě se za války staralo obyčejné piano

TÉMATA: druhá světová válka | vojáci | hudba | hudební nástroj

user-avatar

Simona Knotková

17. 01. 2020 | 10:00

Že je hudba mocný lék, věděli také v armádě. Pro zábavu a potěchu vojáků se v některých táborech dočkali pianina.

Šetření a válečná omezení se za 2. světové války nevyhnula ani americkým výrobcům hudebních nástrojů. Protože poptávka po těchto produktech se dramaticky snížila, firmy musely dočasně přesunout pole své působnosti jinam, aby výroba nestála. Ve Steinway & Sons se tak namísto klavírů zaměřili na rakve a dřevěné součástky do kluzáků, Gibson Guitar Company na nějaký čas vyráběla dřevěné hračky a Baldwin Piano Company se kupříkladu také zapojila do leteckého průmyslu.

Byla to právě proslulá americko-německá společnost Steinway & Sons, která od armády dostala požadavek na výrobu klavírů, které by našly místo na bitevním poli. Hudební nástroj měl vojákům nejenom odlehčit realitu krutých válečných dní, ale také jim měl dodat duševní vzpruhu.

Požadavek zněl jasně: Válečné pianino (nazývané také jako Victory Vertical, tedy Pianino vítězství) mělo být na rozdíl od klasického nástroje odlehčené, aby se s ním v polních podmínkách snáze manipulovalo. Natřeno bylo speciálním lakem, který chránil dřevo před termity a hmyzem. Jednotlivé klávesy byly opatřeny celuloidovou vrstvou, což zabraňovalo poškození klapek v tropickém počasí. Voděodolné lepidlo poté klavír činilo rezistentním ve vlhkém prostředí.

"Před dvěma dny k nám do tábora přijel džíp, který za sebou táhl náklad. Přivezl nám pianino od Steinwaye. Mami, smála by ses, kdybys ho viděla, protože vůbec nevypadalo jako to, co má doma strýček Jake. Je menší a natřené olivově zelenou barvou, skoro jako ten džíp. Všichni jsme si díky němu trochu vyrazili z kopýtka a hned po jídle jsme se u něho sešli a zazpívali si," napsal jeden z vojáků v dopise své matce.

Do konce války Steinway & Sons přepravili kolem pěti tisíc takto upravených pianin. Ne všechna končila rovnou na frontě, některé putovala také do škol, kostelů či hotelů. Svou roli sehrálo Victory Vertical také v pozdějších letech, kdy se kupříkladu objevilo na palubě ponorky USS Thomas A. Edison.

user-avatar

Simona Knotková

17. 01. 2020 | 10:00

Zavří­t reklamu