válkaČeskoslovenskoobjevy

O vysloužilé policejní psy se často už nikdo nestará. Muž pro ně zřídil útulek

Paj Jen z čínského Chang-čou vede už sedmým rokem útulek pro vysloužilé policejní psy. Obětuje tomu nejenom veškerý volný čas, ale také finance.

Simona Knotkova 12. prosince 2017

Paj Jen se živí jako cvičitel policejních psů už třináct let. Za tu dobu vycvičil okolo třiceti zvířat. V roce 2010 zřídil na vlastní náklady také útulek pro vysloužilé psy. Přiměla ho k tomu hrozivá podívaná, které byl svědkem, když navštívil nového majitele jednoho z odložených policejních psů.

„Pes byl přivázaný na řetězu a ležel na zemi vedle misky se zkaženými zbytky jídla. Jeho srst byla špinavá. Věděl jsem, že musím zasáhnout,“ vzpomíná muž.

Dalším faktorem, který ho na myšlenku založení útulku přivedl, byla i neshoda s veterináři. Ti Jena nabádali, ať nechá jednoho ze svých psů utratit. Německý ovčák Sonny totiž onemocněl rakovinou. Muž se ale rozhodl, že si ho ponechá doma a raději se o něho bude každý den pečlivě starat. Díky této zkušenosti pochopil, že staří psi potřebují pravidelnou péči. Realitou ale bohužel je, že velká část z těch policejních končí u špatných majitelů či se o ně už nikdo nestará.

Jen s nemocným pejskem

Jen s nemocným pejskem

Paj si pronajal pozemek a pro zvířata na něm postavil útulek. Jeho součástí je cvičiště, stezky na vycházky i psí hřbitov, na kterém policista pohřbil už dvacet šest bývalých „kolegů“.

O veškerý provoz se muž stará sám a věnuje mu všechen svůj volný čas. Denně se probouzí ve čtyři ráno a zvířatům připravuje snídani. Poté jde do práce. Pokaždé s sebou bere i jednoho ze psů, aby zvířata měla nějaké rozptýlení. Po příchodu domu psy navštěvuje ještě dvakrát za den.

Chod útulku ho za sedm let stál přes tři miliony korun. Vysoké částky ale nelituje a nebere ani žádné finanční dary, které mu lidé nabízejí. Péči o zvířata bere jakou svou povinnost.

„Chci tu pro ně být a učinit je poslední roky jejich života šťastnými. Už dlouho spolu bok po boku ‚válčíme‘. Jsou jako moje rodina a o tu se musím starat. Jsou mými druhy, kteří si zaslouží strávit konec svého života důstojně,“ uzavírá Paj Jen.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu