válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh muže, který naučil Čechy jezdit do Chorvatska. Ještě bez paštik

Příběh muže, který naučil Čechy jezdit do Chorvatska. Ještě bez paštik

Dovolená u moře v rybářském městečku Baška na chorvatském ostrově Krku bývávala kdysi pro Čechy módní záležitostí. Kdo nebyl v Bašce, neznal Jadran! Před první světovou válkou tam jezdili z cizinců de facto jenom Češi a místní lidé ne náhodou uměli mluvit česky!

blondie 19. srpna 2014

Mužem, který pomohl rozjet turistiku v Bašce, byl ředitel pražských tiskáren „Politika“ Emil Geistlich. Do Bašky poprvé přicestoval v roce 1909 a městečko se mu tak zalíbilo, že se rozhodl zde podnikat. Nejprve zde hodlal vybudovat pravou českou restauraci, vědom si toho, že pro Čechy řádná strava základ. V místních restauracích se do té doby podávalo hlavně skopové a navíc nikde nebylo k mání pivo! Geistlich tedy koupil pozemek a do Bašky nechal dopravit dřevěný pavilon z právě ukončené výstavy v Praze. 28. května 1910 byla restaurace Zablace s veškerou parádou otevřena.

Tím však aktivity ředitele tiskárny na Jadranu nekončily. O rok později tu nechal postavit hotel Baška. V té době to byl největší hotel v Bašce. Jeho lůžková kapacita byla třikrát vyšší než u ostatních hotelů v městečku. Hotel s 32 pokoji stál jen pár metrů od moře a z každého pokoje vedl východ na terasu, ze které se vstupovalo přímo na pláž. České turisty pak podnikavý hoteliér lákal na reklamní slogan „Z pokoje rovnou do moře“.

Díky Gestlichovi byli Češi v Bašce před 1. světovou válkou výsadními hosty. Slovo Čech tu znamenalo totéž co lázeňský klient. Zatímco v roce 1908 přijelo do Bašky jen 18 rekreantů, v roce 1912 jejich počet stoupl na 1 785! Slibný rozvoj střediska však ukončila válka v roce 1914. Hotel Bašku byl až do roku 1920 obsazen italskými vojáky, kteří jej poničili a vyrabovali. Manželé Geistlichovi jej však po válce zase uvedli do pěkně pořádku a meziválečné období se stalo zlatou érou „českých mořských lázní“.

Provoz hotelu Baška byl definitivně ukončen v roce 1948, kdy jej Jugoslávci znárodnili a přeměnili v dětskou ozdravovnu. Dnes jsou tady pro změnu umístěny kavárny a butiky.

O tom, jak si Chorvati Emila Geistlicha váží, svědčí to, že jedna z ulic nese jeho jméno. Český hoteliér tu má i svůj pomník a hrobku.

Další články

Zavří­t reklamu