válkaČeskoslovenskoobjevy

O Dušičkách bývalo dřív zvykem „chodit po rohlíkách“

O Dušičkách bývalo dřív zvykem „chodit po rohlíkách“
Zdroj: Profimedia.cz

2. listopadu se u nás připomíná Památka všech zemřelých neboli Dušičky. V minulosti, u příležitosti tohoto svátku, pekli v některých obcích dušičkové pečivo, které mělo tvar rohlíků, bochánků, žemlí, ale také i kostí. Ještě na začátku 20. století se v jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo „chodit po rohlíkách“, protože odměnou koledníkům bylo většinou pečivo.

Václav Pokorný 2. listopadu 2019

Začátkem listopadu si každý rok připomínáme památku všech zesnulých. U nás se slaví Dušičky, v Americe Halloween a v Mexiku nádherný a veselý Día de los Muertos. Jde o přelom mezi podzimem a zimou, koncem teplého období a nastávajícím odpočinkem přírody.

Podle lidové pověry vystupují v předvečer svátku zemřelých duše z očistce, aby si alespoň na jednu noc odpočinuly od pekelných muk. S tím souvisela i řada praktik našich předků směřujících k tomu, aby se jim alespoň trochu ulehčili jejich úděl.

Lidé připravovali studené mléko, které ochlazuje, lampy plnili máslem na místo oleje, aby si jím duše mohly ošetřit spáleniny z očistce. Také do ohně vhazovali různé pokrmy jako pomoc pro vykoupení z hříchů a přilepšení pro duše. Hlavně však navštěvovali hřbitovy a hroby svých zemřelých, které zdobili květinami, věnci a svíčkami. Na hroby pokládali dušičkové pečivo, které souviselo s kultem mrtvých a někdejšími hostinami za mrtvé. Dušičkovým pečivem mohl být chléb, houska, rohlík či z těsta tvarované dušičky nebo kosti. Hospodyně je buď pekly doma, nebo kupovaly od pekařů, kteří je připravovali speciálně pro tento svátek.

Ještě v 19. a na začátku 20. století se v některých našich krajích chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo „chodit po rohlíkách“, neboť odměnou bylo převážně pečivo.

Zajít na hřbitov a zavzpomínat na zesnulé je běžné dodnes. Zvykem je očistit hrob a ozdobit jej věnečky, umělými nebo živými podzimními květinami a hlavně světly. Pro výrobce svíček jsou Dušičky nejdůležitějším svátkem roku. Sami udávají, že v těchto dnech prodají i přes polovinu své celoroční produkce.

Další články

Zavří­t reklamu