válkaČeskoslovenskoobjevy

Nurikabe byl kdysi tajemnou nekonečnou zdí, teď je jen strašidýlkem

Nurikabe byl kdysi tajemnou nekonečnou zdí, teď je jen strašidýlkem
Zdroj: ancientpages.com

Nurikabe je jedním z nejpopulárnějších japonských joki monster. Ta se objevují v dávných japonských tradicích a také folklóru. Jeho podoba se časem velmi změnila.

Tomáš Chalupa 16. prosince 2019

Monstra Joki není lehké interpretovat, protože symbolizují tajemno, záhady a podivnosti. Jsou také spjata s přírodou a živly. Nacházejí se napůl v jiné dimenzi, napůl v naší, v jakémsi bezčasí či zásvětí. Kdo viděl populární japonský animovaný film Cesta do fantazie, tak přesně ví, o čem je řeč.

Nurikabe je jednou z mnoha těchto příšerek. Není nijak nebezpečný, je to spíše takový šprýmař. Vybírá si lidi, kteří cestují o samotě vzdálenými kraji. Ti ve středověku často putovali hlubokými lesy, ztráceli se v nočních temnotách a hledali správnou cestu k cíli. Právě v takové chvíli mohl ztracený poutník potkat nurikabeho.

Ten měl většinou podobu neviditelné překážky přes cestu, kterou bylo nutné obejít. Byl jako zeď, do které člověk narazil a která mu bránila v cestě. Jenže když se jej člověk pokusil obejít, nikam to nevedlo. Nurikabe se totiž mohl prodlužovat prakticky donekonečna a mohl si tak s nebožákem pohrávat svým vlastním způsobem. Setkání s nurikabem mělo často za následek, že dotyčný se zcela ztratil a třeba den byl mimo čas a prostor nucen bloudit po lese. Nikdy však nemělo setkání s nurikabem za výsledek smrt poutníka.

Nurikabe tedy ve své původní tradiční podobě vypadal jako nekonečná neviditelná zeď. Dnes v době komerce je zobrazován jako placatý blok nebo cihla. Neviditelná zeď se totiž špatně maluje do komixů a televizních seriálů, takže dnes má nurikabe mnohem prozaičtější a méně tajemnou podobu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu