Pirata je jiná bóje na jiném místě, ale je úplně stejná, jako Soul na Null Islandu.

Pirata je jiná bóje na jiném místě, ale je úplně stejná, jako Soul na Null Islandu. | zdroj: atlasobscura.com


Null Island je jen bóje v moři, přesto je důležitý

TÉMATA: mapy | GIS

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 07. 2020 | 07:00

Null Island neboli nulový ostrov leží v jižním Atlantiku na souřadnicích 0°severní šířky a 0°východní délky. Na tomto místě však plave v moři pouze bóje. I tak je ale tento ostrov velmi důležitý.

Null Island pomáhá s takzvaným geokódováním, což je v podstatě určování polohy pomocí souřadnic. Je součástí GIS, tedy Geografického informačního systému. V něm se shromažďují souřadnice všech možných objektů, měst, domů, řek, ostrovů, prostě čehokoliv, co lze zanést na mapu. A na mapu už dneska lze zakreslit prakticky cokoliv. Ovšem tato data do systému vnášejí lidé a ti jsou, jak známo, omylní. Dochází tak k různým omylům, přepisům a překlepům. V takovém případě by se do systému dostal nesmysl. Při takové chybě ji však systém automaticky rozpozná a souřadnici pak uvede ve tvaru 0-0. Tím se označí, že je na zemském povrchu, ale neví se kde. Umístí ji tak na onen pomyslný Null Island. 

Poslední otázka tak zní, proč je v moři ona bóje? Jde o stanici systému NOAA 13010, někdy přezdívané Soul, tedy Duše. Sbírá informace o teplotě, vlhkosti, srážkách, zkrátka dělá to, co spousty dalších meteorologických stanic NOAA.   

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 07. 2020 | 07:00

Zavří­t reklamu