válkaČeskoslovenskoobjevy

Null Island je jen bóje v moři, přesto je důležitý

Null Island je jen bóje v moři, přesto je důležitý
Zdroj: atlasobscura.com

Null Island neboli nulový ostrov leží v jižním Atlantiku na souřadnicích 0°severní šířky a 0°východní délky. Na tomto místě však plave v moři pouze bóje. I tak je ale tento ostrov velmi důležitý.

Tomáš Chalupa 24. července 2020

Null Island pomáhá s takzvaným geokódováním, což je v podstatě určování polohy pomocí souřadnic. Je součástí GIS, tedy Geografického informačního systému. V něm se shromažďují souřadnice všech možných objektů, měst, domů, řek, ostrovů, prostě čehokoliv, co lze zanést na mapu. A na mapu už dneska lze zakreslit prakticky cokoliv. Ovšem tato data do systému vnášejí lidé a ti jsou, jak známo, omylní. Dochází tak k různým omylům, přepisům a překlepům. V takovém případě by se do systému dostal nesmysl. Při takové chybě ji však systém automaticky rozpozná a souřadnici pak uvede ve tvaru 0-0. Tím se označí, že je na zemském povrchu, ale neví se kde. Umístí ji tak na onen pomyslný Null Island.

Poslední otázka tak zní, proč je v moři ona bóje? Jde o stanici systému NOAA 13010, někdy přezdívané Soul, tedy Duše. Sbírá informace o teplotě, vlhkosti, srážkách, zkrátka dělá to, co spousty dalších meteorologických stanic NOAA.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu