Hledání min jako trest proměnil život mladých válečných zajatců v peklo. | zdroj: youtube.com


Nový válečný snímek ukazuje hororový život v minovém poli

TÉMATA: filmy | druhá světová válka | dánsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 09. 2015 | 13:00

Pod pískem, tak se jmenuje dánský válečný film režiséra Martina Zandvlieta. Název je příznačný, protože pod pískem na dánských plážích jsou pohřbeny statisíce německých min. A právě němečtí váleční zajatci je mají za úkol odstranit.

Příběh se zaměřuje na skupinu německých válečných zajatců, kteří mají za úkol vyčistit pláže od min, které tam Německo v době okupace umístilo. Hitler se totiž obával, že k invazi do Evropy může dojít právě v Dánsku, a celé pobřeží nechal doslova zamořitl minami, které byly zahrabány do písku na plážích. Bylo jich tam umístěno tolik, že vláda teprve v roce 2012 vyhlásila pláže za bezpečné. Ovšem likvidace min začala už na konci války, kdy k tomu byli donuceni váleční zajatci.

Film ukazuje skupinu teenagerů, kterým ještě ani nebylo osmnáct, když byli k této práci donuceni. Pokud se chtějí dostat domů, musí pláž vyčistit. Mladící tak žijí v permanentní hrůze, protože každou chvíli někdo z nich vybuchne na minovém poli. Nemají dostatek jídla, chování věznitelů také není zrovna přátelské, a tak tito chlapci, které sotva lze považovat za nacistické fanatiky, den za dnem hrabou v písku a hledají miny.Téměř polovina ze zajatců, nasazených na tuto práci, nepřežila.

Film má ve světě premiéru 3. prosince, zda půjde i do české distribuce, se zatím neví. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 09. 2015 | 13:00

Zavří­t reklamu