Teleskop CHIME v Kanadě zachytil FRB signál z hlubin vesmíru

Teleskop CHIME v Kanadě zachytil FRB signál z hlubin vesmíru | zdroj: dailymail.co.uk


Nový teleskop zachytil záhadný signál z vesmíru

TÉMATA: záhady | vesmír | signály | mimozemský život

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 08. 2018 | 09:30

Jmenuje se FRB 180725A a je to označení pro velmi krátký rádiový signál (FRB fast raido burst), zachycený na velmi nízké frekvenci. Trval pouze několik milisekund.

Signál byl zachycen novým teleskopem CHIME umístěným v Kanadě. Vědci potvrdili, že signál se nacházel pod frekvencí 700 MHz, což je nejnižší hodnota, jaká kdy byla u FRB signálů naměřena. Jde tedy minimálně z tohoto úhlu pohledu o mimořádnou událost.

Podle astronomů byl signál extrémně silný. Doposud bylo zachyceno jen něco kolem třiceti těchto signálů. Vědci se domnívají, že tyto signály jsou přírodního původu a vznikají při výbuších černých děr nebo neutronových hvězd. Je také mnoho lidí, kteří se domnívají, že by signály mohly souviset s existencí mimozemských civilizací.

„Neznáme jejich původ. Může to být mnoho věcí. Fakt, že byl zachycen FRB na takto nízké frekvenci zvyšuje možnost, že se více dozvíme o tom, co tyto signály vysílá. Může to být explodující supernova nebo exotická věc, jako je pulsar, neutronová hvězda nebo supermasivní černá díra, jaké se nacházejí v centru galaxií,“ říká Christopher Conslelice z  Nottinghamské univerzity. „Stojí za to také zvažovat a ověřovat, zda nejsou umělého původu,“ dodává.

Podle něj nejsou FRB signály nijak vzácné a dopadají na Zemi tisíckrát za den. Ovšem problém je v tom, že my je z drtivé většiny nejsme schopni detekovat. Naše přístroje jsou schopné zjistit pouze signály s nejvyššími energetickými emisemi. Díky novým citlivějším teleskopům, jako je právě CHIME, ale bude možné zachycovat FRB mnohem častěji a na nižších frekvencích.

CHIME teleskop je instalován teprve rok. Jde o stometrovou konstrukci ve tvaru písmene U, jejíž vybudování stálo dvanáct milionů liber. Teleskop se nachází v údolí Okanagan v Britské Kolumbii. Byl zkonstruován mimo jiné právě na zachycování signálů, které byly vyslány mezi šesti až jedenácti miliardami let. Jde tedy o velmi vzdálené a velmi staré zdroje těchto signálů. Teleskop se tak doslova může dívat do pradávných hlubin času.

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 08. 2018 | 09:30

Zavří­t reklamu