válkaČeskoslovenskoobjevy

Nový teleskop zachytil záhadný signál z vesmíru

Nový teleskop zachytil záhadný signál z vesmíru
Zdroj: dailymail.co.uk

Jmenuje se FRB 180725A a je to označení pro velmi krátký rádiový signál (FRB fast raido burst), zachycený na velmi nízké frekvenci. Trval pouze několik milisekund.

Tomáš Chalupa 8. srpna 2018

Signál byl zachycen novým teleskopem CHIME umístěným v Kanadě. Vědci potvrdili, že signál se nacházel pod frekvencí 700 MHz, což je nejnižší hodnota, jaká kdy byla u FRB signálů naměřena. Jde tedy minimálně z tohoto úhlu pohledu o mimořádnou událost.

Podle astronomů byl signál extrémně silný. Doposud bylo zachyceno jen něco kolem třiceti těchto signálů. Vědci se domnívají, že tyto signály jsou přírodního původu a vznikají při výbuších černých děr nebo neutronových hvězd. Je také mnoho lidí, kteří se domnívají, že by signály mohly souviset s existencí mimozemských civilizací.

„Neznáme jejich původ. Může to být mnoho věcí. Fakt, že byl zachycen FRB na takto nízké frekvenci zvyšuje možnost, že se více dozvíme o tom, co tyto signály vysílá. Může to být explodující supernova nebo exotická věc, jako je pulsar, neutronová hvězda nebo supermasivní černá díra, jaké se nacházejí v centru galaxií,“ říká Christopher Conslelice z Nottinghamské univerzity. „Stojí za to také zvažovat a ověřovat, zda nejsou umělého původu,“ dodává.

Podle něj nejsou FRB signály nijak vzácné a dopadají na Zemi tisíckrát za den. Ovšem problém je v tom, že my je z drtivé většiny nejsme schopni detekovat. Naše přístroje jsou schopné zjistit pouze signály s nejvyššími energetickými emisemi. Díky novým citlivějším teleskopům, jako je právě CHIME, ale bude možné zachycovat FRB mnohem častěji a na nižších frekvencích.

CHIME teleskop je instalován teprve rok. Jde o stometrovou konstrukci ve tvaru písmene U, jejíž vybudování stálo dvanáct milionů liber. Teleskop se nachází v údolí Okanagan v Britské Kolumbii. Byl zkonstruován mimo jiné právě na zachycování signálů, které byly vyslány mezi šesti až jedenácti miliardami let. Jde tedy o velmi vzdálené a velmi staré zdroje těchto signálů. Teleskop se tak doslova může dívat do pradávných hlubin času.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu