válkaČeskoslovenskoobjevy

Nový superpočítač s milionem procesorů je nejrychlejší stroj napodobující mozek

Nový superpočítač s milionem procesorů je nejrychlejší stroj napodobující mozek
Zdroj: livescience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Milion procesorových jader má nový superpočítač, který by měl imitovat lidský mozek, tedy přesněji části lidského mozku. Je to mimořádný počin v kybernetice, který otevírá nové cesty k výzkumu mozku. Ale přináší také nové otázky.

Tomáš Chalupa 12. listopadu 2018

Na sestrojení počítače se pracovalo dlouhých deset let. Jde o neuromorfický počítač, tedy stroj, který funguje na bázi neurálních spojení, jaká jsou v lidském mozku. Jen v případě počítače to jsou obvody a procesory.

Superpočítač je dílem odborníků z vývojové firmy Spinnaker, která sídlí na univerzitě v Manchesteru. Ve firmě se rozhodli zamyslet se nad fungováním počítačů ze zcela jiné perspektivy než doposud. Projekt vedl profesor počítačového inženýrství Steve Fuber, jeden z největších odborníků na kybernetiku na světě.

„Jeho primární úkol je simulovat konkrétní části mozku, jako je kortex nebo bazální ganglie,“ říká Fuber. Počítač je schopen imitovat fungování většího počtu neuronů než jakýkoliv jiný počítač v historii.

Spinnaker byl spuštěn původně už v roce 2016, kdy měl ale „jen“ 500 tisíc procesorových jader. Právě zdvojením tohoto počtu vznikla po dvou letech jeho výrazně vylepšená verze. Ta je schopná provádět současně 200 kvadrilionů akcí. Spinnaker přitom nedrží rekord v počtu procesorů, které obsahuje. Jeho výjimečnost spočívá v jejich propojení. Jiné superpočítače nejsou tak vhodné k simulování funkcí lidského mozku jako Spinnaker, protože jejich vnitřní architektura je odlišná.

Přesto všechno ani Spinnaker není schopen simulovat funkci celého mozku, ale pouze jeho části. Pokud by jednou nějaký počítač simuloval lidský mozek, okamžitě se nabízí otázka, jestli by se nezačal chovat jako lidský mozek a nenabyl vědomí. Pokud sestrojíme umělý mozek, sestrojíme umělého člověka? Podle Fubera jsou takové otázky předčasné. „I s jedním milionem procesorů dokážeme simulovat jen jedno procento mozku,“ vysvětluje Fuber. Na druhou stranu je jeho počítač schopen kompletně simulovat mozek myši, který je tisíckrát menší než lidský mozek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu