válkaČeskoslovenskoobjevy

Nový stav hmoty objeven: Rotující kvantová tekutina zrychlí počítače

Nový stav hmoty objeven: Rotující kvantová tekutina zrychlí počítače
Zdroj: dailymail.co.uk

Kvantová rotující tekutina je stav, ve kterém se rozpadají jednotlivé elektrony. Ty se rozkládají na takzvané Majoranovy fermiony, které by mohly pomoci s vybudováním kvantových superpočítačů.

Tomáš Chalupa 7. dubna 2016

Existenci kvantové tekutiny předpověděl už v roce 1973 fyzik Phil Anderson. Ovšem pouze teoreticky vypočítal, jak už to u mnoha fyzikálních objevů bývá. Teprve nyní bylo poprvé toto nové skupenství hmoty skutečně pozorováno v reálném světě. Výzkum tohoto jevu společně realizovaly Institut Maxe Plancka, Národní laboratoř v Oak Ridge a Univerzita v Cambridge. Těm se experimentálně podařilo rozdělit elektrony, čímž se objevila ona kvantová tekutina.

Celé toto složité kvantové experimentování může mít velmi praktické dopady na náš život, nebo spíše na životy našich dětí. Vědci už dlouho uvažují o sestrojení kvantového superpočítače. Jeho výpočetní výkon a rychlost by byly oproti současným nejlepším strojům nesrovnatelné. Podobné počítače by byly schopny provádět výpočty, které lidstvo doposud není schopno provádět, navíc za zlomek času. To vše za předpokladu, že se skutečně podaří využít kvantové vlastnosti elektronů ve výpočetní technice. K tomu dochází částečně už dnes, kvantové čipy a kvantové počítače už se vyrábějí. Jejich producentem je například firma D-Wawe systems, její první kvantový počítač D-Wawe One stojí deset milionů dolarů. Je chlazený tekutým heliem a supervýkonným procesorem Rainer. Dá se očekávat, že výkon kvantových počítačů bude stoupat zatímco pořizovací cena bude klesat. To je však až otázka delší budoucnosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu