Vojáci budou v novém obleku jako Ironman, tedy až ho dostanou | zdroj: internet


Nový speciální oblek americké armády udělá z vojáků Ironmany

Už léta se spekuluje o tom, že maskáče a kanady jsou přežitek a vojáci budoucnosti budou na sobě nosit spíše nějaký druh brnění kombinovaný se speciálním oblekem. Přesně tímto směrem se vydali inženýři americké armády. Výsledek? Voják v novém obleku bude vypadat jako komiksový Ironman.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 11. 2014 | 09:44

Tactical Assault Light Opetator Suit – tak se jmenuje nový model vojenského obleku vyvinutý pro US Army. I když vyvinutý možná není přesné slovo, ale k tomu se dostaneme dále. TALOS je údajně konstruován tak, aby zvýšil lidské schopnosti a dokonce jim dal vlastnosti, které mají jen filmoví superhrdinové. Posuďte sami: noční vidění, zvýšená fyzická síla a neprůstřelnost. To už jsou věci, kvůli kterým stojí za to nosit tenhle superoblek.

TALOS prý bude vypadat nějak takto

Každý oblek má instalován také palubní počítač, který v reálním čase informuje nositele obleku o bojové situaci, případných zjištěných nebezpečích a překážkách a navrhuje i vhodná řešení. Je pokryt tekutým pancířem, schopným se během milisekund přeměnit v tuhý, pokud se použije elektrické nebo magnetické pole. Právě tahle vlastnost ho má činit zcela neprůstřelným pro jakékoliv běžně používané ruční palné zbraně.

Má zabudovány posilovače a chrániče

Oblek také měří teplotu, tep a vlhkost na těle nositele. Podle vyhodnocených údajů je schopen člověku uvnitř obleku zatopit, pustit mu více vzduchu nebo kyslíku. Zkrátka o vojáka je po všech směrech postaráno. Kdy bude oblek zavedený do výzbroje, armáda zatím nezveřejnila.

Jeden z konceptů TALOSu

Všechny informace se týkají obleku, který je sice testován, ale nemusí být finálním produktem. V jaké fázi je vývoj, se zatím přesně neví, i když se stále objevují nové a nové podrobnosti o projektu. U podobných věcí vždy bývá poměrně dlouhá doba vývoje. Jak tvrdí skeptikové, vypouštění nejrůznějších informací ohledně obleku TALOS je v podstatě jen matení veřejnosti a potencionálních nepřátelských armád. Pokud armáda obleky skutečně někdy nasadí, zřejmě se to jako první dozví nepřítel, který se s takto vybaveným vojákem setká a nikoliv veřejnost.    

Snímky další z testovacích verzí obleku

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 11. 2014 | 09:44

Zavří­t reklamu