válkaČeskoslovenskoobjevy

Nový rekord ve výpočtu konstanty pí dosažen, superpočítač ho řešil 108 dní

Nový rekord ve výpočtu konstanty pí dosažen, superpočítač ho řešil 108 dní
Zdroj: Wikimedia Commons

Tým švýcarských vědců z Univerzity aplikovaných věd v Graubuendenu překonal rekord ve výpočtu matematické konstanty pí. Díky práci superpočítače je nyní známa s neuvěřitelnou přesností a dosáhla 62,8 bilionu číslic.

Tomáš Chalupa 18. srpna 2021

Pí představuje poměr mezi poloměrem kruhu a jeho obvodem. Možná znáte prvních 10 číslic, π=3,141592653. Pravda je, že za touto desetinnou čárkou následuje nekonečné množství číslic.

K vypsání všech číslic nového rekordu na papír formátu A4 byste potřebovali téměř 35 miliard listů, což odpovídá asi 52 procentům hmotnosti Empire State Building. Kdybychom tyto listy papíru položili od hlavy k patě, táhly by se na vzdálenost více než 10 milionů kilometrů (6,5 milionu mil).

Celý výpočet trval 108 dní a devět hodin, čímž překonal jak předchozí světový rekord společnosti Google z roku 2019, tak i rekord z roku 2020, kdy Timothy Mullican s neziskovou organizací North Alabama Charitable Computing vytvořil 50 bilionů číslic. Dosažení tohoto rekordu trvalo přibližně osm měsíců. Vysoce výkonný počítač v Centru pro analýzu dat, vizualizaci a simulaci (DAViS) to zvládl 3,5krát rychleji.

„Pokusem o rekord jsme chtěli dosáhnout několika cílů,“ uvedl v prohlášení Prof. Dr. Heiko Rölke, vedoucí DAViS. „V průběhu přípravy a provádění výpočtů se nám podařilo získat mnoho know-how a optimalizovat naše postupy. To je nyní přínosné zejména pro naše výzkumné partnery, s nimiž společně realizujeme výpočetně náročné projekty v oblasti analýzy dat a simulací. “

„Výpočet nám ukázal, že jsme připraveni na využití datově a výpočetně náročného výkonu ve výzkumu a vývoji. Výpočet nás také upozornil na slabá místa infrastruktury, jako jsou nedostatečné záložní kapacity,“ dodal vedoucí projektu Thomas Keller.

Vysokorychlostní výpočty pí jsou technologickou ukázkou toho, co dokáží správné algoritmy a jak rychle toho lze dosáhnout. Nový rekord musí ještě potvrdit Guinnessova kniha rekordů a do té doby vědci zveřejnili pouze posledních 10 číslic, které, pokud vás to zajímá, jsou 7817924264.

 

Další články

Zavří­t reklamu