válkaČeskoslovenskoobjevy

Nový Kubrick v kinech? Našel se jeho ztracený scénář z 50. let

Nový Kubrick v kinech? Našel se jeho ztracený scénář z 50. let
Zdroj: bbc.co.uk

Jeden z nejvýznamnějších režisérů světové kinematografie Stanley Kubrick je už dvacet let po smrti, ale přesto by se do kin mohl podívat nový snímek z jeho dílny. Po více jak šedesáti letech byl objeven jeho ztracený scénář.

Simona Knotkova 23. července 2018

V roce 1956 měl Stanley Kubrick společně se spisovatelem Calderem Willinghamem psát scénář k filmové adaptaci Mučivého tajemství. Novela napsaná rakouským literátem Stefanem Zweigem vypráví o znuděném lázeňském návštěvníkovi, který se zakouká do atraktivní Židovky. Aby se k ženě dostal, využije pod záminkou přátelství jejího dvanáctiletého syna.

Není přesně jasné, proč byl scénář uložen neznámo kam a filmař se k němu už nikdy nevrátil. Podle některých teorií byl námět v 50. letech příliš kontroverzní. I když se do dnešních dnů myslelo, že je scénář navždy ztracený, po letech ho na světlo vytáhl profesor filmové vědy z Bangorské univerzity Nathan Abrams.

„Nemůžu tomu uvěřit. Je to vzrušující. Roky se věřilo, že scénář je ztracený. Kubrickovi fanoušci věděli, že chtěl ten film dělat, ale nikdo netušil, že je na světě i celý scénář,“ sdělil v rozhovoru pro BBC.

Ke scénáři jej údajně přivedl syn spolupracovníka Kubricka, který si přál zůstat anonymní. Text v rozsahu sto stránek podle něho vypadá hotový a nejmenovaný spolupracovník na něm měl pravděpodobně začít pracovat, pokud by dostal zelenou.

I když se Mučivé tajemství za režisérovy kariéry nedostalo do produkce, Abrams tvrdí, že v mnoha jeho pozdějších snímcích můžeme vidět právě odkazy na tuto nezfilmovanou předlohu.

„Nic netušící dítě zastupuje v Mučivém tajemství roli prostředníka mezi svou matkou a možným budoucím milencem, což dává dohromady znepokojující příběh o sexualitě a dětském zneužívání, které probublává pod povrchem. Dovolil bych si tvrdit, že tam můžeme spatřit přímý odkaz k Lolitě, Barrymu Lyndonovi, Osvícení či Spalující touze. Bylo by skvělé, kdyby scénář někdo vydal, třeba doplněný komentářem. A pak se možná najde někdo, kdo to bude chtít i natočit.“

Připomeňme, že posledním Kubrickovým počinem byla Spalující touha z roku 1999.

Další články

Zavří­t reklamu