Lomené oblouky se vytesávají ručně.

Lomené oblouky se vytesávají ručně. | zdroj: guedelon.fr


Nový francouzský hrad Guédelon se staví stejně jako ve 13. století

TÉMATA: středověk | francie | hrady

user-avatar

Irena Gruberová

13. 03. 2016 | 12:30

V hlubokých lesích na severu Burgundie ve Francii se již devatenáctým rokem buduje nový hrad. Důvod, proč stavba roste tak pomalu, je zřejmý – parta dobrovolníků jej staví jen s pomocí středověkých nástrojů, materiálů a technik. Tedy toho, co měli stavitelé ve 13. století k dispozici. Je to vlastně archeologie v opačném gardu. Místo hledání historie skrze vykopávky se historie tvoří přímo v reálném čase, což současníkům přináší nesmírně cenné poznatky o minulosti, které se opírají o vlastní praktické zkušenosti.

Projekt Guédelon odstartoval v roce 1997 pod záštitou Michela Guyota, majitele nedalekého hradu Saint-Fargeau, a bývalého byznysmena Maryline Martina, který chtěl v regionu vytvořit nová pracovní místa. „Když jsem s tím poprvé přišel, každý nám říkal, jací jsme blázni,“ přiznává Martin. Dnes je ovšem z Guédelonu turistická atrakce, kam ročně zamíří 300 000 turistů a která zaměstnává 55 lidí. Hrad Guédelon

Místo pro nový hrad nebylo vybráno náhodou, ale z ryze praktických důvodů: poblíž opuštěného kamenolomu kvůli stavebnímu materiálu, uprostřed lesa kvůli dřevu a vedle rybníka kvůli vodě. Hrad se staví takříkajíc od píky – bez použití jakékoliv dnešní techniky. Pískovec se tesá pomocí nástrojů, které si dobrovolníci ve středověké kovárně sami ukovali. Kameny se transportují ve vozech tažených koni a  dřevěnými pásy poháněnými kladkou se vytahují nahoru ke zdi. K vyměřování se používá lano se třinácti stejně vzdálenými uzly. Dobrovolníci, kteří se na stavbě hradu podílejí, žijí v dřevěných srubech a nosí na sobě dobové oblečení. Stravují se ve středověké restauraci. Parta dobrovolníků při práci

„Stavíme, abychom pochopili. Od prvního položeného kamene až po poslední tašku se chceme něco dozvědět a naučit,“ říká Maryline Martin.

Zatímco v okolním světě se žije v roce 2016, uvnitř Guédelonu se píše rok 1247, kdy si fiktivní nižší šlechtic jménem Guilbert Courtenay právě staví svůj skromný hrad. Není tak dávno, co jej francouzská královna Blanka Kastilská, vládnoucí za nezletilého Ludvíka IX., povýšila do šlechtického stavu za zásluhy v bojích proti vzpurné šlechtě. Hrad by měl být dostavěn za čtyři roky, ale je možné ho navštívit už dnes.

 

user-avatar

Irena Gruberová

13. 03. 2016 | 12:30

Zavří­t reklamu