Nový druh hada je nejspíš podzemní tvor.

Nový druh hada je nejspíš podzemní tvor. | zdroj: sciencealert.com


Nový druh hada objeven… uvnitř jiného hada

TÉMATA: zvířata | hadi | objevy | mexiko

user-avatar

Yvonne K.

12. 07. 2019 | 09:02

Útroby zvířat stejného podřádu se většině lidí asi nebudou zdát tím pravým místem k objevování nových živočišných druhů, ale přesně tam k jednomu takovému objevu došlo. Ve střevech středoamerického korálovce našli herpetologové ostatky dosud neznámého hada.

Tomuto novému druhu hada dali vědci přiléhavé vědecké jméno Cenaspis aenigma, což lze přeložit jako tajemný obědový had. Tajemný proto, že jej v živé přírodě dosud nikdo neviděl, a obědový proto, že jej svět objevil díky tomu, že se stal potravou jiného hada – středoamerického korálovce (Micrurus nigrocinctus). Ten ale vydatný oběd už nestihl strávit. Záhy nato totiž na jedovatého plaza narazil mexický farmář, který obcházel lesy v Chiapasu, a několika údery mačetou jej usmrtil. Mrtvé tělo pak prodal mexickým biologům, kteří exemplář zapsali a zakonzervovali. Při zběžné prohlídce v jeho zažívacím traktu objevili nestrávené zbytky jiného hada, ale nevěnovali tomu zvláštní pozornost. Jedovatí korálovci, jak známo, se příležitostně živí také hady. 

Tato událost se stala v červenci 1976 a dalších 40 let odpočíval exemplář v muzeu, než si na něj se svým týmem posvítil herpetolog Jonathan Campbell z Texaské univerzity. A z útrob korálovce vyjmul již snědeného hada. Při bližším zkoumání se ukázalo, že jde o zcela nový druh, který nebyl nikdy nikým popsán. 

Není zrovna velký, měří jen 258 milimetrů, a na rozdíl od barevného korálovce je zbarvení jeho hřbetu značně fádní. Nejen to, ale i způsob, jakým šupiny překrývají jeho nozdry a rozmnožovací orgány, protáhlý tvar lebky i rozložení zubů napovídá, že tento živočich nejspíš tráví hodně času pod zemí. A proto si jej nikdo zatím nevšiml. „Je to myslím dobrá ukázka toho, jak skrytě a nenápadně mohou některé druhy hadů žít,“ poznamenává Campbell. „Tento exemplář evidentně neměl tolik štěstí, což se ale nakonec ukázalo být velkým štěstím pro vědu, která ho konečně zaznamenala.“user-avatar

Yvonne K.

12. 07. 2019 | 09:02

Zavří­t reklamu