válkaČeskoslovenskoobjevy

Muž popisuje kanibalismus v koncentračním táboře, který sám zažil

Muž popisuje kanibalismus v koncentračním táboře, který sám zažil
Zdroj: belfasttelegraph.co.uk

Harold Le Druillenec byl jediný Brit, který byl nalezen živý v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Prošel předtím už Osvětimí a ještě jedním táborem a jeho vzpomínky ukazují, že v táborech docházelo i ke kanibalismu.

Tomáš Chalupa 11. dubna 2016

Le Druillenec byl zatčen Němci na ostrově Jersey pouhý den před spojeneckou invazí do Normandie za to, že pomohl uprchnout své sestře a jednomu ruskému válečnému zajatci. Čekal ho rok v koncentračních táborech, z nichž Bergen Belsen byl nejhorší. „Veškerý čas v Belsenu jsem trávil ukládáním těl do masových hrobů. V noci vládl zákon džungle, zabij nebo budeš zabit. Mezi vězni bujel kanibalismus,“ stojí v jeho zápise, který je uložen v britském Národním archivu. „Hromadu lidí do Belsenu převezli z Osvětimi. Sám jsem byl jedním z nich a slyšel jsem onu památnou větu, že odtud vede jediná vesta ven – komínem,“ stojí v Le Druillenecově záznamu.

Při pobytu v Belsenu ztratil polovinu své tělesné hmotnosti. Po osvobození tábora se rok léčil z úplavice, svrabu, podvýživy a dalších nemocí. Jeho zápisky primárně sloužily jako podklad pro jeho žádost o vyplacení kompenzací za dobu strávenou v koncentračních táborech. Ta mu byla přiznána ve výši 30 000 liber. Jeho zápis je však podstatný právě v tom, že nejen ukazuje krutost poměrů v táborech, ale odkrývá doposud skrytou kapitolu těchto temných událostí. O kanibalismu nebo vraždách vězňů mezi sebou se doposud mluvilo velmi málo. Le Druillenecův zápis je v tomto otevřený a ukazuje, že utrpení lidí v koncentračních táborech mělo ještě další, netušený rozměr.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu