válkaČeskoslovenskoobjevy

Nový div světa: Na Sibiři našli monumentální skalní město

Nový div světa: Na Sibiři našli monumentální skalní město
Zdroj: skály
+ 12 fotek+ 13 fotek

Při svém přeletu v helikoptéře zahlédl fotograf Alexandr Krivošapkin z výšky nezvyklou skalní formaci. Na místo se pak vydal další fotograf, Sergej Karpuchin, kterého zajímalo, co to vlastně jeho kolega viděl. Při té příležitosti objevil na Sibiři podivuhodné skalní město. Monumentální formace se nachází na hřebenu sibiřského pohoří Ulachan-Sis v Jakutsku, mimo jakoukoliv civilizaci. Dosud nebyla nikým zdokumentována.

chalkon 7. září 2016

„Přímo uprostřed prázdné tundry se nalézaly svědecké vrchy, některé 10 až 20 metrů vysoké, stály ve skupinách i osamoceně a vypadaly jako nějací pochodující válečníci, kteří zkameněli zákeřným úmyslem místního šamana před stovkami let, nebo jako ruiny prastarého město obývaného neznámými lidmi,“ popsal své dojmy ze skalního města Karpuchin.

Kamenné strážce, jak místní lidé tyto útvary nazývají, zřejmě vytvarovalo vytrvalé zmrazování a rozmrazování žuly a okolního pískovce. „Nemyslím si, že přeháním, když řeknu, že tato část Ulachan-Sis by se měla stát součástí světového dědictví, stejně jako Kappadokie v Turecku,“ prohlásil Karpuchin. Ten má nyní jedinou obavu, aby se na místo nevypravily hordy turistů, kteří by ho mohli znehodnotit nebo poškodit. Když jde o tak odlehlé a nepřístupné končiny, tak by to ale hrozit nemuselo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu