válkaČeskoslovenskoobjevy

Novorozená holčička přísně pohlédla na lékaře jen pár vteřin po svém narození

Novorozená holčička přísně pohlédla na lékaře jen pár vteřin po svém narození
Zdroj: facebook

Jen pár vteřin po porodu novorozená Isabela pohlédla na porodníky s výrazem, který si její rodiče nejspíše zapamatují navždy. Profesionální fotograf Rodrigo Kunstman, kterého Isabeliny rodiče oslovili, aby jim pomohl vyfotit okamžik narození jejich dcery, zachytil originální moment, ve kterém se Isabela Pereira de Jesus, narozená 13. února 2020 v Rio de Janeiru v Brazílii, dlouze a nazlobeně zadívala na lékaře, kteří jí pomohli s příchodem na svět.

Lenka Vovsová 23. dubna 2020

Fotografa, který běžně fotí svatby a narození, Isabelin výraz při porodu zaujal natolik, že se svoje dojmy s tímto snímkem rozhodl sdílet na Facebooku s titulkem „Dnes jsem se narodila a nemám na to ani vhodné oblečení“.

„Otevřela zeširoka oči, zprvu vůbec neplakala, poté ve své tváři vytvořila mrzutý výraz, máma ji políbila a teprve poté, co lékaři přestřihli pupeční šňůru, tak se rozplakala.“ popsal první Isabeliny okamžiky na světě pro webový portál Crescer Kunstmann.

Isabela se narodila císařským řezem. Když Isabelin výraz na fotce uviděla její maminka, komentovala to slovy: „Moje dcera si na nás ale připravila ksichtík“.

Výzkumníci se již dříve zabývali otázkou, zda je možné, aby se výrazy v obličeji mohly utvářet už v prenatálním stadiu. Zjistili, že u plodů přibližně v 34. a 35. týdnu lze rozlišit dva výrazy – smích a pláč – avšak domnívají se, že se jedná spíše o svalové konfigurace nežli o vyjádření emocí. V posledních několika desetiletích se vědci ve svých výzkumech zabývali také tím, jak novorozené děti reagují na lidské tváře. Jeden z výzkumů uskutečněný v roce 1975 ukázal, že děti, které byly na světě teprve několik minut, výrazněji reagovaly na obrázky správně uspořádaných obličejů nežli na jejich přeuspořádané či prázdné varianty.

Již několik hodin po porodu děti dokáží velice dobře rozlišit obličej své matky od ostatních osob. Novorozenci v tomto případě při zkoumání věnovali mnohem více pozornosti obrázku své matky v porovnání s jinými osobami. Dokonce i novorozenci, kteří byli na světě přibližně čtrnáct hodin, se více zajímali o osoby s atraktivním obličejem v porovnání s těmi méně atraktivními (posuzováno měřítky dospělých). Ve věku pěti let jsou už děti schopné rozpoznávat a pojmenovávat výrazy obličeje stejně jako dospělí. Přestože je malá Isabela tomuto věku ještě hodně vzdálená, rodiče se mohou s největší pravděpodobností těšit na její originální výraz brzy znovu.

Další články

Zavří­t reklamu