válkaČeskoslovenskoobjevy

Novodobí otrokáři? Kdepak. Tohle s lidmi dělá jen touha po bohatství

Novodobí otrokáři? Kdepak. Tohle s lidmi dělá jen touha po bohatství
Zdroj: vintag.es
+ 39 fotek+ 40 fotek

Brazilský fotograf Sebastião Salgado se v druhé půli 80. let vydal do zlatého dolu Serra Pelada. To, co spatřil, se nesmazatelně vrylo do jeho paměti.

Simona Knotkova 11. ledna 2020

Výjev, který se fotografovi naskytl, mu připomněl starověk a otrokářské časy. „Každý chlup na mém těle stál. Vzpomněl jsem si na pyramidy. Přede mnou se rozvíjela historie lidského druhu. Vycestoval jsem na počátek našeho času. Všude jste slyšeli jenom zvuk lopat a šum pracovníků. Bylo to, jako bych poslouchal šelest zlata v duších těchto lidí,“ vypovídal později.

Nemohl být už dál od pravdy. Cca padesát tisíc spoře oděných, upocených a umouněných mužů, kteří stoupali po vratkých žebřících někdy s až čtyřicetikilovým nákladem na zádech, si tuto práci vybralo samo. S vidinou lepšího života se dobrovolně vydali do útrob amazonského pralesa a v nelidských podmínkách zde těžili zlato. Většina z nich se z místa vracela stejně chudobná, jako do něj přišla.

„Vypadalo to skoro jako otroctví, ale vůbec to tak nebylo. Ti lidé tam byli, protože chtěli, mysleli si, že zbohatnou. To nám něco říká o lidských bytostech,“ poznamenává Lelia Wanick Salgado, manželka fotografa a kurátorka výstavy Serra Pelada Gold Mine.

Ještě před touto expozicí, která byla letos otevřená v São Paulo, si mohla veřejnost snímky prohlédnout například prostřednictvím magazínu New York Times. Jeho fotoeditor Peter Howe vzpomínal, jaký povyk tam fotky tehdy udělaly: „Stalo se něco podivného. V redakci se rozhostilo naprosté ticho. Za celou svou kariéru v New York Times jsem nezažil, že by editoři reagovali takovým způsobem jako na fotky ze Serry Pelady.“

Sám Sebastião Salgado tvrdí, že nic podobně silného za svůj život nespatřil. „Serra Pelada bylo něco, co už nikdy znovu neuvidím, a to jsem procestoval celou planetu. Bude tomu už skoro čtyřicet let, co jsem pořídil fotky, a byl jsem ve více než sto třiceti zemích, ale takovou sílu, moc a emoce jsem viděl jen v Serra Pelada.“

Černobílé i barevné fotografie si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu