válkaČeskoslovenskoobjevy

Novodobá Noemova archa: Manželé přetvořili pustou krajinu v přírodní rezervaci

Novodobá Noemova archa: Manželé přetvořili pustou krajinu v přírodní rezervaci
Zdroj: mashable.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Ind Anil Malhotra žil několik roků v Americe, kde potkal také svou manželku Pamelu. Do své domoviny se vrátil v polovině osmdesátých let, aby se postaral o nemocného otce. V Indii ale nakonec i s Pamelou zůstal a společně si koupili rozsáhlý pozemek v okrese Kodagu. Zpustošenou krajinu proměnili v přírodní rezervaci SAI Sanctuary.

Simona Knotkova 2. května 2016

Půda byla původně majetkem farmářů, kteří se na ní pokoušeli k životu přivést kávovníkové plantáže. Kvůli silným dešťům jejich plány ale přišly vniveč a pozemek zanechaly zdevastovaný. Manželé v něm začali zasazovat původní stromy, a do nové flóry se brzy začala vracet i zvířata. Rezervace je nyní domovem pro ohrožené druhy, jako je tygr indický, dhoul, šakal nebo slon indický. Díky své druhové různorodosti si rezervace vysloužila přezdívku Noema archa.

„Odlesňování způsobilo, že lesní porost se z 86 % na konci sedmdesátých let srazil na dnešních 16 %. V rezervaci najdete množství druhů, které z jiných částí Západního Ghátu už zmizely. To, co najdete tady, je podoba tohoto kraje před desítkami a desítkami let,“ vypráví Pamela.

SAI Sanctuary není jediným projektem dvojice. Další zalesněnou plochu si koupili také v Havaji. Stejně jako v Indii, i zde se snažili zvýšit povědomí o ochraně deštných pralesů a o hrozbě pytlačení.

Manželé doufají, že jejich příkladu budou následovat i další a bude vznikat více podobných přírodních rezervací.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu