Takto měli vypadat obyvatelé nově objeveného Měsíce.

Takto měli vypadat obyvatelé nově objeveného Měsíce. | zdroj: thevintagenews.com


Noviny v New Yorku psaly o objevení nového Měsíce i s civilizací, byl to hoax

TÉMATA: podovody | hoaxy | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 06. 2020 | 10:40

Noviny The Sun vydaly v roce 1835 hned šest článků o zásadním objevu. Jejich autorem byl astronom a vědec Sir John Herschel, který v nich oznamoval objev nového Měsíce. Ten měl navíc hostit inteligentní civilizaci.

Články začaly vycházet v době Herschelova pobytu v Jižní Africe. Zde pozoroval hvězdy a mlhoviny, které se snažil katalogizovat, čímž navázal na práci svého otce, rovněž astronoma. Když se vrátil do Edinburghu, zdejší noviny Edinburgh Courant začaly otiskovat sérii jeho článků o objevu nového Měsíce. Na tomto měsíci měla žít celá plejáda tvorů, jako vesmírní bizoni jednorožci, spousta dalších živočichů a navíc poměrně inteligentní okřídlení humanoidi. Pozorování mělo být provedeno za pomoci nového experimentálního teleskopu, jehož čočky ale byly zničeny. Jako autor všech pozorování byl uveden Herschelův asistent doktor Andrew Grant. Později se zjistilo, že nikdo takový neexistuje.

Prostředí Kapského Města bylo velmi inspirující. Herschel a jeho žena se tu seznámili s celou řadou vědců. Herschelova manželka zde vytvořila soubor 131 ilustrací rostlin, který byl vydán pod názvem Flora Herscheliana. Muselo to být vědecky velmi plodné a zajímavé období, nicméně k žádnému pozorování neznámého Měsíce nedošlo.

Jak vlastně k napsání článků došlo? Andrew Grant, jak už jsme řekli, nikdy neexistoval, Herschel žádného asistenta neměl. Články napsal americký redaktor Adam Locke, který pracoval pro The Sun. Jeho cílem bylo vytvořit, řečeno dnešní terminologií, klasický hoax. Ten by jednak zvýšil prodej novin a také by si vtipně vystřelil z některých tehdejších extravagantních astronomických teorií. Například německý astronom Franz von Paula Gruithuisen tvrdil, že na Měsíci jsou pásy vegetace a také postavené struktury. Oboje prý pozoroval svým teleskopem. Podobně reverend Thomas Dick razil teorii, že ve Sluneční soustavě žije 21 trilionů obyvatel. Každý soudný člověk věděl, že tyto teorie jsou krajně nepravděpodobné, až šílené.

Přestože se Grant snažil svým článkem těmto teoriím vysmívat, ve skutečnosti bylo všech šest článků o novém Měsíci nesmírně populárních. Poněkud nemile překvapen byl ale Herschel poté, co se vrátil z Jižní Afriky a mnoho lidí se ho ptalo na civilizaci okřídlených humanoidů přebývajících na nově objeveném Měsíci. Herschel musel vysvětlovat, že články jsou naprosté nesmysly. Do věci se tehdy dokonce vložil Edgar Allan Poe, který byl rovněž proti publikování podobných článků, ovšem protože je považoval za plagiáty svých vlastních povídek. Celá věc nakonec zmizela ze zorného pole veřejnosti, a přestože byla celá věc odhalena jako hoax, prestiži novin to nijak neuškodilo.

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 06. 2020 | 10:40

Zavří­t reklamu