válkaČeskoslovenskoobjevy

Noví členové SS přísahají věrnost Adolfu Hitlerovi v Mnichově

Noví členové SS přísahají věrnost Adolfu Hitlerovi v Mnichově
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Jednotky SS byly od svého vzniku známé svým fanatismem a absolutní oddaností Adolfu Hitlerovi. Na rozdíl od wehrmachtu přísahali esesáci oddanost nikoliv Německu, ale přímo Adolfu Hitlerovi. Byli jeho osobní garda.

Tomáš Chalupa 1. prosince 2016

Aby člověk mohl vstoupit do SS, musel být nejen fanatický nacista a plně oddán myšlence národního socialismu, ale musel splňovat také absolutní rasovou čistotu a také fyzické parametry. V pozdějších fázích druhé světové války se od těchto požadavků ustoupilo, protože bylo potřeba získat co nejvíce vojáků, ale v roce 1938 tato kritéria platila. Nový člen SS musel mít věk mezi 23–35 lety a výšku minimálně 180 centimetrů. Nesměl mít žádný záznam v rejstříku trestů nebo problémy s alkoholem. Vůbec první členové SS dokonce museli předložit certifikát o tom, že jejich německé kořeny sahají minimálně do roku 1750.

Přísaha nových rekrutů SS se konala na náměstí Odeonplatz v Mnichově ve sloupové chodbě zvané Feldherrnhalle. Právě zde se 8. listopadu 1923 střetla německá policie s příslušníky NSDAP, kteří se snažili dostat do bavorského ministerstva obrany. Bylo to vyvrcholení pivního puče, po kterém byl Adolf Hitler na devět měsíců uvězněn. Po svém uchopení moci udělal Hitler z místa střetu monumentální pomník, který měl připomínat tento, pro jeho hnutí zásadní, boj. Monumentální stavbu navrhl a postavil architekt Paul Ludwig Troost.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu