válkaČeskoslovenskoobjevy

Nově objevený exoměsíc může být ohromný vodní svět

Nově objevený exoměsíc může být ohromný vodní svět
Zdroj: messagetoeagle.com

Ve vzdálenosti 4000 světelných let od Země vědci objevili cosi podivného. Jde zřejmě o exoměsíc, který je možná celý pokrytý oceánem. Je to cizí svět, jeden z nejpodivnějších, jaké byly doposud objeveny.

Tomáš Chalupa 2. listopadu 2017

Je potřeba říct, že zatím jsou všechny úvahy o tomto nezvyklém vesmírném tělese velmi hypotetické. Pokud ovšem opravdu existuje, pak jde o nejpodivnější měsíc, jaký kdy byl objeven. Měsíc byl zpozorován v červenci a nachází se podle všeho na oběžnici planety Kepler-1625 b. Proč je tedy jeho existence hypotetická? Protože budou potřeba ještě další pozorování, aby bylo potvrzeno, že jde o měsíc a že má skutečně zmiňované parametry. Jedno pozorování na definitivní určení nestačí, ve hře je i varianta, že o žádný měsíc nejde.

Analýzou dosavadních poznatků a záběrů se zabývá Rene Heller z Institutu Maxe Plancka v Německu. Zatím není známa velikost ani hmotnost tělesa. Vše se opírá jen o predikce a výpočty. Podle Hellera může být měsíc malé plynné těleso velikosti Země nebo klidně obr velikosti Saturnu, pokrytý oceánem a kamenitým dnem. Sám Heller se kloní k variantě, že těleso je podobné našemu Neptunu. Kolem měsíce je spousta nejasností, takže experti z celého světa s napětím očekávají další data a pozorování, která by měla napovědět mnohem více o vlastnostech tohoto tělesa.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu