válkaČeskoslovenskoobjevy

Nové neurony se v mozku tvoří dokonce i po osmdesátce, zjistili vědci

Nové neurony se v mozku tvoří dokonce i po osmdesátce, zjistili vědci
Zdroj: sciencealert.com

Pojmem neurogeneze označujeme proces, během něhož dochází k tvorbě nových neuronů. Typický je zejména pro prenatální období, ale dochází k němu i v dospělosti. A jak vědci před nedávnem zjistili, děje se tak i ve věku, ve kterém bychom to očekávali nejméně.

Simona Knotkova 16. července 2019

Už v 60. letech minulého století vědci zjistili, že neurogeneze prenatálním vývojem nekončí a u dospělých samců pokračuje také v dospělosti. Jak odhaluje jedna z posledních neurogenetických studií, děje se tak i v pokročilém věku. Minimálně u lidí před devadesátým rokem stále dochází k růstu nových nervových buněk. K tomuto závěru dospěl tým badatelů z univerzity Universidad Autónoma de Madrid vedený molekulární bioložkou Mariou Llorens-Martin.

Podkladem jim byly mozky třinácti mrtvých lidí ve věku od 43 do 87 let, kteří za svého života souhlasili s využitím svých těl pro vědecké účely. Příčina jejich úmrtí byla různá, od rakoviny přes mrtvici až po celkové selhání organismu. Podstatným faktem ale pro vědce bylo, že žádný z nich před smrtí netrpěl neurologickým onemocněním.

Aby zjistili, zda u nich docházelo k růstu nových neuronů i v pozdějším věku, odebrali tkáň z části hipokampu, kterou nazýváme gyrus dentatus. Jedná se o vroubkovitý závit, v jehož složení najdeme takzvaný doublecortin (DCX+). Tento cytoplazmatický protein je spojený právě s procesem neurogeneze. Španělští akademici zjistili, že u zkoumaných lidí bylo stále tisíce buněk nesoucích tento protein, a to dokonce i u nejstaršího sedmaosmdesátiletého jedince.

Oproti tomu zkoumané mozky čtyřiceti pěti zesnulých pacientů ve věku od 52 do 97 let, kterým byla diagnostikována Alzheimerova choroba, vykazovaly dramaticky pokles doublecortinu, a to bez ohledu na věk.

„Tato data silně podporují myšlenku, že Alzheimerova choroba je stav, který se odlišuje od fyziologického stáří, a naznačují, že navzdory fyziologickému úbytku buněk DCX+ v pozdějším věku dochází u pacientů s Alzheimerem k nezávislým neuropatologickým mechanismům, které přispívají k ničení populace nevyvinutých neuronů,“ stojí ve studii publikované v Nature Medicine.

Vědci jsou názoru, že včasné odhalení poškozené neurogeneze v hipokampu by mohlo přispět k brzkému odhalení závažné nemoci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu