válkaČeskoslovenskoobjevy

Nové nálezy přepíší americkou historii: Lidé Ameriku osídlili o 1500 let dříve

Nové nálezy přepíší americkou historii: Lidé Ameriku osídlili o 1500 let dříve
Zdroj: Daily Mail
+ 2 fotky+ 3 fotky

Florida vydala další tajemství – archeologové objevili na dně krasového závrtu kamenné nástroje a kosti vyhynulých zvířat. Tyto nálezy zřejmě přepíší historii Severní Ameriky, neboť dokazují, že lidé se tu usadili o 1500 let dříve, než se dosud soudilo.

Irena Gruberová 3. června 2016

Doposud se mělo za to, že prvními obyvateli Severní Ameriky byli indiáni z kultury Clovis, když před 13 000 lety přešli suchou nohou z Asie přes tehdy zledovatělý Beringův průliv. Nový výzkum však ukazuje, že lidé žili v Americe o 1 500 let dříve. Archeologové objevili v zatopeném krasovém závrtu Page-Ladson na Floridě kamenné nástroje spolu s kostmi pravěkých zvířat, které jsou staré 14 550 let. Jde tak o zatím nejstarší archeologické naleziště ve Spojených státech. Pojmenováno bylo po potápěči Buddym Pageovi, který jako první archeology na krasový závrt upozornil. Ti zde pak v průběhu 80. a 90. let objevili řadu kamenných nástrojů i kel mastodonta s vodorovnými zářezy po noži, které se ukázaly být 14 tisíc let staré. Vědci tenkrát tyto nálezy ovšem ignorovali, byly pro ně příliš staré, než aby byly skutečné, takže raději zpochybnili celé datování. Nicméně v letech 2012 až 2014 se na místo znovu podíval tým z Texas A&M University a našel tu dalších osm kamenných nástrojů z doby před 14 550 lety. Jedním z nich byl i kamenný nůž s ostřím na obou stranách.

Kamenné nástroje včetně nože s dvojitým ostřím

Kamenné nástroje včetně nože s dvojitým ostřím

„Ten den, kdy jsme našli tento artefakt, jsme byli opravdu nadšení, protože není pochyb o tom, že nůž vyrobili lidé, “ vzpomíná vedoucí výzkumného týmu Jessi Halliganová. Nálezy kostí zvířat prozrazují, že se tito lidé živili masem vyhynulých mastodontů a zřejmě si již ochočili i psy. Krasový závrt Page-Ladson s jezírkem na dně jim sloužil jako léčka na zvířata, která se sem chodívala napít čerstvé vody.

„Je to docela vzrušující,“ přiznává Halliganová. „Mysleli jsme si, že víme, jak a kdy lidé osídlili Ameriku, ale nyní se příběh mění.“

Další články

Zavří­t reklamu